Boğaz’ın girişine yakın bölgede saptanan mayın imha edildi!

Boğaz’ın girişine yakın bölgede saptanan mayın imha edildi!

Ukrayna savaşı başladığından beri Türkiye üçüncü kez mayın tehlikesi atlattı. Milli Savunma Bakanlığı, Boğaz’ın girişine 100 km’den yakın mesafede bulunan mayına anında müdahale etti.


Karadeniz’de mayın tehlikesi, fırtınaların artmasıyla yeniden başladı.

TÜRKİYE ANINDA MÜDAHALE ETTİ

Milli Savunma Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana dördüncü sualtı mayını tehlikesinin, Türk SAS komandolarının gayreti ile Karadeniz’de önlendiği açıklandı.

Bakanlık, “Kıyıköy açıklarında bir sualtı mayını tespit edildi ve durum kontrol altına alındı. Mayın etkisiz hale getirildi” ifadelerini kullandı.

Kıyıköy, Boğaz’ın Karadeniz girişine 100 km’den daha yakın.

İlkbahar aylarında, Karadeniz’de Türkiye kıyıları yakınında, biri İğneada açıklarında -Kıyıköy’ün 30 kilometre batısında yer alan bir köy- ve diğeri de Boğaz’ın girişine yakın olmak üzere; son bulunan da dahil toplam üç mayın bulunmuş oldu.

Sualtı mayınlarının fırtınalar sebebiyle Ukrayna sularındaki zincirlerinden kopabileceğine dair spekülasyonlar vardı, ancak Ankara bu mayınların kökenini hiçbir zaman doğrulamadı ve ilkbahardan beri de bölgede mayın bulunmadı.

ESKİ MAYINLARDA GÜVENLİK SİSTEMİ YOK

1907 tarihli Lahey Sözleşmesi’ne göre, sualtı mayınları, demirlenmediklerinde, gerektiğinde onları zararsız hale getirecek sistemlerle donatılmalı.

Ancak daha eski mayınlarda bu tür güvenlik sistemleri bulunmayabilir ve tehlike arz edebilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir