Çin’den “kelle avı”: Ordudan emekli batılı pilot transferi!

Çin’den “kelle avı”: Ordudan emekli batılı pilot transferi!

Avustralya Savunma Bakanı Çin ile ilgili emekli askerlerin maaş karşılığı eğitim için Çin Ordusu’na hizmet ettiği iddialarıyla ilgili çalışmalara başladı.


Avustralyalı savunma bakanının yapmış olduğu, Çin’in, ordusunu eğitmek için ordudan emekli Batılı hava kuvvetleri pilotlarını işe aldığına dair rahatsız edici haberlere ilişkin olarak Çarşamba günü Avustralya hükümeti bir soruşturma başlattı.

BATILI EMEKLİ PİLOTLAR ÇİN ORDUSUNDA!

İngiliz medyasının, geçtiğimiz günlerde 30’dan fazla eski pilotun, Çin hava kuvvetlerini eğitmek için 273.750$ üzerindeki teklifleri kabul ettiğini bildirmesinin ardından İngiltere hükümeti daha önce Çin’in eski pilotları para karşılığında “avlamasının” durdurulması için kararlı adımlar atacğını açıklamıştı.

İngiliz Savunma Bakanlığı sözcüsü Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, “Kelle avcılığı yapmaya çalışan Çin hükümetinin işe alım planlarını ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu personelini eğitmek için Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nden emekli eski pilotları durdurmak için kararlı adımlar atıyoruz.” dedi.

“PERSONEL ÜLKESİNE HİZMET ETMEK İÇİN ORDUDA”

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, konunun tekrar gündeme gelmesinin ardından Avustralyalı pilotların da Çin ordusunu eğitmek üzere yüksek maaşlar karşılığında işe alınıp alınmadığına ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Avustralya Savunma Kuvvetleri yetkilileri ise konu ile ilgili olarak; “Personelimiz Avustralya Savunma Gücü’ne kaydolduğunda, bunu ülkelerine hizmet etmek için yapıyorlar ve buna minnettarız.” dedi.

Ayrıca “Kendi ülkelerine hizmet eden yabancı bir devletten maaş çeki ile cezbedilen personel olduğunu duymak beni derinden şoke eder ve rahatsız ederdi.” Diye ekledi.

ÇİN DIŞİŞLERİ: “BİLGİMİZ YOK”

Yazılan raporlara göre, Çin ordusu tarafından işe alınan bu emekli pilotların çoğu 50’li yaşlarındaydı ve kısa süre önce İngiliz hava kuvvetlerinden ayrılmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, düzenlemiş oldukları bir basın brifinginde, Çin ordusunda eğitim vermek üzere İngiliz veya Avustralyalı emekli pilotların hedef alındığına dair herhangi bir bilgisinin bulunmadığını ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “Bahsettiğiniz koşullardan haberdar değilim.” dedi.

AVUSTRALYA VE ABD İLİŞKİLERİ DESTEKLİ DEVAM EDİYOR

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, Avustralya’nın bahse konu olay ile ilgili soruşturmasını, Güney Pasifik ülkelerinden savunma bakanlarının da katıldığı bir toplantıda Tonga’dan başlattı.

Avustralya ve ABD, Çin Pasifik’teki ayak izlerini ve hareket kabiliyetlerini genişletirken diplomatik olarak ikili ilişkileri desteklemek için çabalıyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası