İran’dan komşusuna şaşırtan çıkış: “Birlikte yaşamalıyız!”

İran’dan komşusuna şaşırtan çıkış: “Birlikte yaşamalıyız!”

İran’ın dini liderinin üst düzey danışmanının Çarşamba günü yaptığı “Sorunlarımızı daha iyi bir şekilde çözmek için iki ülkenin büyükelçilikleri yeniden açılmalı.” açıklaması akıllara geçen yıl başlayan Tahran-Riyad ilişkilerini geliştirme görüşmeleri yol mu alıyor sorusunu getirdi…


“İran ve Suudi Arabistan, iki bölgesel rakip arasında bir yakınlaşmayı kolaylaştırmak için büyükelçiliklerini yeniden açmalı” işte bu cümleler İran’ın dini liderinin üst düzey bir danışmanının Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tahran ve Riyad’ın ilişkileri canlandırma hamlelerinin ortasında söylendi.

Ortadoğu’nun önde gelen Şii ve Sünni Müslüman güçleri olan İran ve Suudi Arabistan, 2016 yılında, Yemen’den Suriye’ye ve başka yerlerde, bölgedeki vekalet savaşlarında her iki tarafın da karşıt tarafları desteklemesiyle bağlarını koparmıştı.

“Biz Suudi Arabistan’ın komşularıyız ve bir arada yaşamalıyız. Yarı resmi ISNA haber ajansına göre, sorunlarımızı daha iyi bir şekilde çözmek için iki ülkenin büyükelçilikleri yeniden açılmalı, “dedi Ali Akbar Velayati.

Ali Akbar Velayati

Geçen yıl, Tahran ve Riyad, ilişkileri geliştirmek amacıyla doğrudan görüşmelere başlamıştı. Bağdat, sonuncusu Nisan ayında olmak üzere şimdiye kadar beş tur görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası