İngiltere harekete geçti: Bu durum Londra için iç ve küresel güvenliğe “bir numaralı tehdit!”

İngiltere harekete geçti: Bu durum Londra için iç ve küresel güvenliğe “bir numaralı tehdit!”

Çin konusunda sular durulmuyor… Önce Avrupa Birliği, sonra ABD derken şimdi de İngiltere’den Çin çıkışı geldi. İngiliz Hava Kuvvetleri pilotlarının Çinli askeri personeli eğitmek için Çin tarafından getirtilmeye çalışılması İngiltere tarafından “bir numaralı tehdit” olarak adlandırıldı…


İngiltere Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in eskiden hizmet veren İngiliz hava kuvvetleri pilotlarını askeri personelini eğitmek için getirme çabalarına karşı “kararlı adımlar” attığını söyledi.

İngiliz askeri personeli sık sık yabancı ordularla eğitim tatbikatlarına katılırken, Londra’nın yerel ve küresel güvenliğe “bir numaralı tehdit” olarak adlandırdığı Çin ile eski pilotlarının herhangi bir gizli anlaşması ciddi bir endişe kaynağı oluşturuyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte, “Halk Kurtuluş Ordusu personelini eğitmek için hizmet veren ve eski İngiltere Silahlı Kuvvetleri pilotlarını avlamaya çalışan Çin askere alma planlarını durdurmak için kararlı adımlar atıyoruz” dedi.

Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, Sky News yayıncısına bu tür bir işbirliğinin “yıllardır Savunma Bakanlığı içinde bir endişe kaynağı olduğunu” kabul etti.

“Karşı istihbarat personellerimiz olayı yakından takip ediyor” dedi.

“Hava Kuvvetlerimizin yeteneklerini anlamak için pilotların işe alınması, açıkça bizi ve savunma bakanlığının istihbarat bölümünü ilgilendiriyor.”

HEAPPY: İLGİLİ PİLOTLARI BIRAKMALARI KONUSUNDA UYARIYORUZ!

“İnsanlara bu uyarı verildiğinde, bu eğitime devam etmenin suç olacağını kanun haline getireceğiz” dedi.

İngiltere medyası, 30’dan fazla eski pilotun 240.000 £ (273.750 $) üzerindeki teklifleri kabul ettiğini söyledi. İşe alınanların çoğu 50’li yaşlarında ve kısa süre önce İngiliz hava kuvvetlerinden ayrıldı.

Raporlar, uygulamanın 2019’dan beri devam ettiğini ancak son zamanlarda hızlandırıldığını söyledi.

İngiltere savunma bakanlığı, “gizlilik sözleşmelerinin ve ifşa etmeme anlaşmalarının kullanımını gözden geçirdiğini” söyledi, tüm görev yapan ve yapmış olan eski personelin, Birleşik Krallık kamu görevlilerinin devlet sırlarını yabancı güçlerle paylaşmasını yasaklayan Resmi Sırlar Yasası’na tabi olduğunu da sözlerine ekledi.

Sözcü, “Yeni Ulusal Güvenlik Yasası, bu da dahil olmak üzere, çağdaş güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek için ek araçlar yaratacak” dedi.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ WANG WENBİN: “BAHSETTİĞİNİZ KOŞULLARIN FARKINDA DEĞİLİM.”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İngiliz pilotların bu şekilde istihdam edildiğine dair herhangi bir bilgiyi reddetti ve düzenlenen bir basın brifinginde şunları söyledi: “Bahsettiğiniz koşulların farkında değilim.”

Londra ve Pekin arasındaki ilişkiler, Çin’in eski İngiltere kolonisi Hong Kong’daki baskısı ve teknoloji devi Huawei’nin İngiltere’nin 5G ağının piyasaya sürülmesine katılımının yanı sıra insan hakları ve nüfuz satıcılığı ile ilgili endişelerin ardından bozuldu.

İngiltere’nin GCHQ Casus Ajansının Direktörü Jeremy Fleming, bu ay Londra’da yaptığı bir konuşmada, Çin’in artan teknolojik egemenliğinin Batı ülkeleri için “giderek daha acil bir sorun” olduğu konusunda uyardı ve onları değerlerini ve etkilerini savunmak için harekete geçmeye çağırdı.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası