Ukrayna’yı vuran İranlı dronlarda ABD imzası!

Ukrayna’yı vuran İranlı dronlarda ABD imzası!

Rusya Ukrayna arasında yaşanan savaş devam ederken, savaş ile ilgili farklı detaylar ve savaşta yaşanan bazı ilginç olaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.


Ukraynalı araştırmacılar, askerler tarafından etkisiz hale getirerek ele geçirilen bir dronu inceleyip bir rapor yayınladılar. Yayınlanan bu rapor ise hem incelemelerde bulunan Ukraynalıları hem de konunun yakın takipçilerini bir takım soru işaretleri ile karşı karşıya getirdi.

Yayınlanan raporda Rusya tarafından kullanılan ve Ukrayna kuvvetlerini vuran İran malı kamikaze dronlarda ABD ve Avrupa menşeili COTS elektronik bileşenler kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.

ABD VE AVRUPA MENŞEİLİ!

COTS terimi, piyasadan hazır şekilde temin edilebilen malzeme ve ürünlerini ifade ediyor. Bu ürünler ise kullanılabildiği her alanda savunma ve saldırı alanında kullanılması ile tasniflendiriliyor.

Raporu hazırlayan ve incelemeleri gerçekleştiren Ukraynalı araştırmacılar  GNSS alıcısı COTS bir modül, uçuş bilgisayarı Teksas Insturments TMS320 işlemcisine rastladıklarını belirttiler.

RUSYA’DA İRAN MENŞEİLİ DRONLAR!

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düzenlediği hava saldırılarında İran yapımı silahlı insansız hava aracı kullandığı tespit edilmişti. Bu konun ardından ise Rusya’nın insansız hava araçları konusunda yaşadığı sıkıntılar ve İran hükümetinin insansız hava araçları konusunda faaliyetlerini artırması gündeme geldi.

Tüm bu gelişmelerin ardından ABD yönetiminin ise konu ile ilgili olarak İran’ın Rusya’ya silahlı insansız hava aracı ihracının Birleşmiş Milletler’in yaptırım kararlarına aykırı olduğunu söyleyerek İran’ı suçladığını biliyoruz.

2231 SAYILI BMGK KARARI

BM Güvenlik Konseyi 2231 sayılı karar ile İran’ın bazı askeri teknoloji ürünleri ihrac etmesini yasaklayarak yaptırım uygulamaya karar vermesi ile uzun süre konuşulmuştu.Yakın zaman önce Fransa ve İngiltere ise, İran’ın Rusya’ya dron ihracatının 2231 sayılı karara muhalefet ettiğini  iddia eden bir rapor hazırladı ve ABD’de bu rapora katıldığını açıkladı.

YAPTIRIM GELECEK Mİ?

Ukraynalı araştırmacıların incelemelerde bulundukları bu rapor sonucunda, incelenen dronlarda ABD ve Avrupa menşeili bazı malzeme ve parçalara rastlamaları ve tespitleri ise akıllara ABD ve Avrupa ülkeleri bahse konu ürünlerin üretimini gerçekleştiren firmalara yaptırım uygulayıp uygulamayacağı ile ilgili birtakım sorular getirdi.

Yazılan raporla ilgili ne ABD ne de konunun muhatabı Avrupa ülkelerinden ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Rapora ve rapor içeriğindeki görsellere aşağıda bulunan linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/1_HdoBYg9n8Df1Mb_gXfec6pFhJXLH70Y/view

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası