İngiltere’de şok istifa!

İngiltere’de şok istifa!

İngiltere Başbakanı Liz Truss görevinden istifa etti ve Birleşik Krallık tarihinin en kısa süre görevde kalan başbakanı oldu.


Liz Truss Perşembe günü yaptığı açıklamada, atanmasından sadece altı hafta sonra piyasalarda şok dalgaları yaratan ve Muhafazakar Partisini bölen ve ayrılıklara sebep olan, oluşturmuş olduğu ekonomik programdan dolayı kötüye giden mali durumlar ve baskılar sebebiyle başbakanlıktan istifa edeceğini söyledi.

YENİDEN LİDERLİK SEÇİMİ

İngiltere tarihinin en kısa süre görev yapan başbakanı olan Liz Truss’ın yerini almak için önümüzdeki hafta içinde bir liderlik seçimi daha gerçekleşecek. Fakat bu seçim gerçekleşene kadar Truss ise görevine bir süre daha devam edecek.

Eski Birleşik Krallık başbakanı George Canning, 1827 yılında ölmesi ile, 119 gün başbakanlık hizmeti vererek Birleşik Krallık tarihinin en kısa başbakanı olma rekorunu elinde tutuyordu.

“MAJESTELERİ İLE GÖRÜŞTÜM”

Downing Street’de 10 Numaralı ofisinin ve konutunun kapısının önünde açıklamalar yapan Liz Truss, partisine olan inancını kaybettiği için Muhafazakar liderliğe aday olurken verdiği sözleri yerine getiremeyeceğini de kabul etti.

Yaptığı açıklamalarda Truss “İçinde bulunduğumuz durum göz önüne alındığında, Muhafazakar Parti tarafından seçildiğim görevi yerine getiremeyeceğimin farkındayım. Bu nedenle Majesteleri Kral ile, Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ettiğimi kendisine bildirmek için görüştüm” dedi.

Ayrıca “Bu sabah 1922 Komitesi başkanı Sir Graham Brady ile görüştüm. Önümüzdeki hafta içinde bir liderlik seçiminin yapılması konusunda anlaştık. Bu, mali planlarımızı gerçekleştirme yolunda kalmamızı sağlayacak. Buna ek olarak ülkemizin ekonomik istikrarını ve ulusal güvenliğini korumak için bu gerekli. Bir halef seçilene kadar da başbakan olarak kalacağım. Teşekkürler.” Açıklamalarında bulundu.

SEBEP EKONOMİ

Muhafazakar milletvekilleri, 23 Eylül’de başbakanlık görevi Liz Truss’a teslim edildiğinde, Sterlin ve devlet tahvili piyasalarının düşmesine neden olan ekonomik programı sebebiyle, durumun daha da kötüleştiğini belirterek Truss’u istifaya çağırdılar.

Liz Truss, eski sağlık bakanı Jeremy Hunt’ı, kadrosunu sıfırlayarak yeniden kurmaya çalışmak için yeni maliye bakanı olarak hazırlamaktaydı, ancak Çarşamba günü başka bir üst düzey bakan istifa ederek Truss’un bu yetkisini ve gerçekleştireceği hamlesini de paramparça etmiş oldu.

Muhafazakar milletvekilleri, Liz Truss’ın yerine başbakanlık görevini sürdürecek en olası kişinin, Truss’ın rakibi olan eski maliye bakanı Rishi Sunak ya da sadece altı hafta önce başbakan olma yarışında üçüncü olan Penny Mordaunt olacağını söylüyorlar.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası