İran’dan Azerbaycan sınırında provokatif tatbikat !

İran’dan Azerbaycan sınırında provokatif tatbikat !

İran’da Mahsa Amini adlı genç kadının öldürülmesinin ardından haftalardır devam eden protestolara rağmen İran Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Azerbaycan sınırında tatbikat yaptı. Tatbikatları yürüten general DAEŞ militanlarının varlığına işaret ederken tatbikatın Aliyev’in açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti


Aras Nehri’nde sular bir türlü durulmuyor !

İRAN ORDUSUNDAN AZERBAYCAN SINIRINDA KRİTİK TATBİKAT!
İran Ordusu ülkenin kuzeybatısında Azerbaycan ve Ermenistan ile olan sınırlarında askeri tatbikatlar başlattığını duyurdu.

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Kioumars Haydari yaptığı açıklamada, manevraların zırhlı ve topçu birlikleri, insansız hava araçları ve elektronik harp birimleri ile ordu helikopterlerinin eşgüdümüyle yürütüldüğünü söyledi.

Tatbikatların kara kuvvetlerinin savaşa hazırlık seviyesini yükselteceğini kaydeden Haydari, tatbikatlar sırasında İran tarafından üretilen iki adet anti-zırh teknolojisinin ve diğer silahlarla birlikte test edileceğini ifade etti.

DAEŞ, ÜLKEMİZİN SINIRLARINDA!
“Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar sırasında bir bölge devletinin daveti üzerine DEAŞ teröristlerinin ülkesinin sınırlarına geldiğini” iddia eden General Haydari, Karabağ bölgesinin Ermenistan tarafından zapt edilmesi sırasında ülkesinin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne vurgu yaptığını belirterek, “Biz hiçbir zaman işgali savunmadık” dedi.

ALİYEV “SAYGISIZLIK” DEDİ

Özellikle, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in geçtiğimiz günlerde basına verdiği bir röportajda, İran tırlarının kısa süre önce kurtarılan Karabağ bölgesine “yasadışı girişini ve varlığını” eleştirmesinin ardından tatbikat kararı alındı.

İran’ın uyarılara rağmen bu tür “yasadışı” eylemlere devam ettiğini ifade eden Aliyev, durumu Azerbaycan hükümetine “saygısızlık” olarak nitelendirdi.

NE OLMUŞTU?

27 Eylül 2020’de Ermeni ordusunun sivil bölgelere saldırısının ardından Azerbaycan ordusu Karabağ bölgesinde işgal ettiği toprakları kurtarmak için bir operasyon başlatmıştı.

44 gün süren şiddetli çatışmalardan sonra 10 Kasım 2020’de Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki görüşmeler olumlu sonuçlanmış ve iki ülke ateşkes kararına varmıştı. Bu çatışma sonucunda Bakü işgal altındaki topraklarının büyük bölümünde kontrolü yeniden ele geçirmişti.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası