Karadeniz semalarında tehlikeli kaza

Karadeniz semalarında tehlikeli kaza

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı adeta arı kovanına dönen Karadeniz semaları onlarca ülkenin hava kuvvetlerine ev sahipliği yapıyor. Savaşın gidişatını takip etmek isteyen ülkeler Karadeniz semalarını karış karış turlarken bazen kazalarla da karşılaşabiliyor


Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı hareketli olan Karadeniz semalarında tehlikeli kazalar meydana geliyor!

İNGİLİZ UÇAĞINA FÜZE FIRLATILDI

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, 29 Eylül’de Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında devriye gezen silahsız bir İngiliz casus uçağına bir Rus savaş uçağı tarafından füze fırlatıldığını söyleyip yaşanan olayın kasıtlı bir gerilimden ziyade bariz bir kaza olduğunu sözlerine ekledi.

RUSYA “KAZA” DEDİ

Wallace parlamentoya, hükümetin olayla ilgili endişelerini Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’ya ilettiğini ve 10 Ekim’de Rusya’nın cevaben, soruşturma yaptıklarını ve kazanın sebebi olarak teknik bir arızayı işaret ettiklerini söyledi.

Wallace parlamentoya verdiği demeçte, “Bunu Ruslar tarafından yapılmış kasıtlı bir hareket olarak görmüyoruz, analizimiz bunun bir arıza olduğu konusunda hemfikirdir.”

İNGİLİZ UÇAKLARINA SAVAŞ UÇAKLARI DA EŞLİK EDİYOR

“Ancak, ordunuzu Rusların birçok kez yaptığı gibi kullanmayı seçtiğinizde, işlerin ne kadar tehlikeli olabileceğini hatırlatıyoruz.”

Rusya’nın olayın uluslararası hava sahasında gerçekleştiğini kabul ettiğini ve devriyelerin yeniden başladığını ve İngiliz uçaklarına savaş uçakları eskortlarının eşlik ettiğini de sözlerine ekledi.

Wallace bu haftanın başlarında Washington’u ziyaret ederek, gezinin belirli bir tehditden mi yoksa bir istihbarattan mı kaynaklandığına dair spekülasyonlara yol açmıştı.

RUSYA İÇİN AĞIR SONUÇLARI OLUR

Wallace, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanması halinde “ağır sonuçları” olacağını yineleyerek, Ukrayna’nın savaş alanındaki başarılarını ve Rusya’nın bu başarılara olası tepkisini bu gezide tartıştığını da sözlerine ekledi.

Wallace, geziyle ilgili olarak “İnsanların bundan endişe duyması gerektiğini düşünmüyorum” dedi.

Rus avcı uçağı ve İngiliz casus uçağı arasında yaşanan olayın, Rusya ile etkileşimde yanlış hesaplama risklerini gözler önüne serdiğini vurgulayan bakan “Kalibrasyon benim için inanılmaz derecede önemli” dedi.

“Casus uçak olayından gördüğümüz gibi, yanlış hesaplama yapmaktan ya da aslında kuralların kendileri için geçerli olmadığına karar vermekten öteye gitmeyen bir cumhurbaşkanı ve Rus kuvvetleriyle karşı karşıyayız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası