“Putin’in Aşçısı”, Ukrayna’da Wagner’in kuracağı savunma hattını açıkladı

“Putin’in Aşçısı”, Ukrayna’da Wagner’in kuracağı savunma hattını açıkladı

Wagner Grubu’nun kurucusu Yevgeny Prigozhin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Wagner paralı asker grubunun Ukrayna’nın doğusundaki Moskova’nın ilhak ettiğini iddia ettiği Lugansk bölgesinde güçlü bir savunma hattı üzerinde çalıştığını açıkladı.


Rusya, Ukrayna’da ilhak ettiğini iddia ettiği bölgeleri kontrol altına alabilmek için Wagner Grubu aracılığıyla yeni bir savunma hattı kuruyor.

UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDA YENİ KURULACAK SAVUNMA HATTI

Kremlin yanlısı işadamı, Concord’un sosyal medyasından yaptığı açıklamada, “Genel olarak ‘Wagner hattı’ olarak bilinen iletişim hattında bir tahkimat kompleksi inşa ediliyor” ifadelerini kullandı.

Detay vermeden, “Bu çok seviyeli ve katmanlı bir savunma olacak” dedi ve ekledi: “Ön cephede bir Wagner biriminin varlığı zaten zaptedilemez bir duvar oluşturacak”

“PUTİN’İN AŞÇISI”

Kremlin’deki catering sözleşmeleri nedeniyle aynı zamanda “Putin’in aşçısı” olarak adlandırılan Prigozhin, AB ve ABD yaptırımlarına maruz kalmıştı.

61 yaşındaki “Putin’in aşçısı”, Batı tarafından 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışan bir “trol fabrikasının” arkasında olmakla suçlanıyor.

Eylül ayının sonlarında, 2014 yılında Ukrayna’da savaşan Wagner grubunu kurduğunu itiraf etti ve şirketin Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika’daki varlığını tanıdı.

KREMLİN, WAGNER İLE BAĞLANTISINI REDDEDİYOR

Yıllardır, Wagner grubunun Moskova’nın denizaşırı emellerini gerçekleştirmede rol oynadığından şüpheleniliyor ancak Kremlin şirketle arasındaki herhangi bir bağlantıyı reddediyor.

HER TAŞIN ALTINDA WAGNER VAR

Suriye, Libya, Mali, Ukrayna ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi çatışma bölgelerindeki unsurlarının, gücü kötüye kullanmak ve devlet gücünü ele geçirmekle suçlandığı da uzun süredir bildirilen haberler arasında.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası