Rusya sert uyardı, İsrail geri adım attı!

Rusya sert uyardı, İsrail geri adım attı!

İsrail Savunma Bakanı’ndan kritik açıklama: “Ukrayna’ya silah desteği ve savaş gücü sağlamayacağız.”


İsrailli Savunma Bakanı Benny Gantz, Çarşamba günü bir haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın İsrail’i, Kiev güçlerini desteklemeye yönelik bir hamleleri gerçekleşirse, bu durumun Rusya-İsrail arasındaki ikili ilişkilere ciddi zarar vereceği konusunda uyarmasından iki gün sonra İsrail, Ukrayna’ya silah yardımı göndermeyeceğini söyledi.

“POLİTİKAMIZ DEĞİŞMEYECEK AMA…”

Savunma Bakanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Bakan Gantz, Avrupa Birliği büyükelçilerine verdiği bir brifingde, “Ukrayna ile ilgili politikamız değişmeyecek, Batı’yı desteklemeye ve yanında durmaya devam edeceğiz, fakat silah sistemleri ve savaş gücü sağlamayacağız.” dedi.

İsrail Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaşın başlangıcından bu yana, Moskova ile bağlarını korumak ve ikili ilişkilerinin zarar görmesini engellemek için hassas bir diplomatik çizgide yürüdü.

RUSYA-İSRAİL İŞBİRLİĞİ

İsrail, Rus kuvvetlerinin de bulunduğu ve İsrail’in İran bağlantılı hedefleri olarak adlandırdığı hedeflerini sık sık vurduğu komşusu Suriye’deki hava saldırılarını sürdürebilmek için Rus işbirliğine ihtiyaç duyuyor.

İsrailli yetkililer ise, ikili ilişkilerin bozulmaması için hassas davranmalarının sebebi olarak, Rusya’da bulunan çok sayıda Yahudi’yi göz önüne aldıklarını söyleyerek, Rusya ile ilişkilerin korunmasının ve Sovyet Yahudilerinin İsrail’den büyük ölçüde kesildiği Soğuk Savaş dönemi koşullarına geri dönmekten kaçınılmasının gereğini de vurguladılar.

UKRAYNA ÇİLEDEN ÇIKTI!

İsrail’in bu tutumu ise Ukrayna’yı tam olarak çileden çıkardı.

Yahudi olan Ukrayna Devlet Başkan’ı Volodimir Zelenski, Rusya’nın saldırganlığına İsrail’in kesin olarak karşı çıkmadığı ve tepki göstermediği için İsrail’i birkaç kez kınadı.

Ancak İsrail’in savaşa karşı tutumu, son aylarda neredeyse tarafsızlıktan Rusya’yı daha güçlü eleştirme ve kınamaya doğru evrildi.

İNSANİ YARDIMLAR DEVAM EDECEK

Ayrıca Gantz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Ukrayna’ya “hayat kurtaran savunma teçhizatı” da dahil olmak üzere “insani yardım” sağlamaya devam edeceğini ve yakında “ek bir paketi” onaylayacağını söyledi.

Ancak savunma bakanı, “çeşitli operasyonel hususlar nedeniyle” silah tedarikinin masadan kaldırıldığını da sözlerine ekledi.

Pazartesi günü, Rusya’nın eski lideri Dmitry Medvedev, “İsrail, Kiev rejimine silah sağlamaya hazırlanıyor gibi görünüyor.” diye suçladı.

Şu anda Rusya Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olan eski cumhurbaşkanı ve başbakan ise, Telegram’da yaptığı açıklamada, “İsrail’in Ukrayna’ya silah yardımı çok düşüncesizce bir hareket. Bu gerçekleşirse, ülkelerimiz arasındaki tüm ikili ilişkiler yok olur.” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası