Ukrayna elektrik kullanımında kısıtlamaya gitti

Ukrayna elektrik kullanımında kısıtlamaya gitti

Aylardır Rusya’nın işgaline karşı direnen Ukrayna alt yapısını hedef alan hava saldırılarından sonra şimdi de enerji krizi yaşıyor. Yeni göreve gelen General Sergei Surovikin’in stratejisinin bir parçası olan saldırılar Almanya Şansölyesi Olaf Scholz tarafından sert biçimde kınandı


Rusya’nın hava saldırısından sonra Ukrayna enerji sıkıntısı yaşıyor

UKRAYNA ELEKTRİK KESİNTİLERİYLE DE MÜCADELE EDİYOR
Ukrayna kuvvetleri Herson şehrine doğru ilerlerken, Rus hava saldırıları tarafından tahrip edilen altyapının onarılması için Ukrayna genelinde şebeke yetkilileri tarafından uygulanan ilk elektrik kesintileri de başladı.

Kiev yönetimi, Rusya’nın hava saldırılarında hasar gören altyapının çökmemesi için sabah 7 ile akşam 11 arasında elektrik kullanımına ülke çapında kısıtlamalar getirdi. Bu sebeple ülke genelindeki insanlardan daha az elektrik kullanmaları isteniyor.

RUSYA ELEKTRİK SANTRALLERİNİN ÜÇTE BİRİNİ VURDU!
Bu önlemler Başkan Volodymyr Zelensky’nin tüm elektrik santrallerinin üçte birini vurduğunu söylediği bir Rus saldırısından sonra geldi.

Kesintilerden etkilenen bir Ukraynalı ise durumu şöyle özetliyor “Kesintilere hazırız. Mumlarımız, şarjlı güç bankalarımız var. Ukrayna kazanmak için saldırıyor”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i enerji ve açlığı silah olarak kullanmakla suçladı.

ŞANSÖLYE SCHOLZ, “RUSYA SAVAŞI KAZANAMAYACAK” DEDİ

Scholz Alman parlamentosuna verdiği demeçte, “Çorak toprak taktikleri Rusya’nın savaşı kazanmasına yardımcı olmayacak. Sadece Ukrayna ve ortaklarının birliğini ve kararlılığını güçlendirecek.” dedi.

MEDYEDEV, NAZİLERİ HATIRLATTI

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev ise, Scholz’un “ülkesinin Nazi geçmişini ve savaş sırasında açlıktan ve soğuktan ölen 30 milyon Sovyet insanını unuttuğunu” söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus medyası tarafından “General Armageddon” olarak adlandırılan Sergei Surovikin’in bu ay Moskova’nın “özel askeri operasyonlar” komutanı olarak atanmasından bu yana hızlandırdığı bir strateji olan Ukrayna enerji altyapısını yok etme hedefini uyguladığını söyledi.

Ukrayna Enerji Bakanı Herman Halushchenko ulusal televizyona verdiği demeçte, Rusya’nın 10 Ekim’den bu yana Ukrayna enerji tesislerine 300’den fazla hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Hükümetin sonuç olarak enerji kullanımında %20’lik bir azalma istediğini dile getirirken “Elektrik tüketiminde gönüllü bir düşüş görüyoruz. Ancak yeterli olmadığında zorunlu kapatmalar getirmek zorunda kalıyoruz” diye ekledi.

Kiev ve Kharkiv, troleybüs gibi elektrikle çalışan toplu taşıma araçlarının kullanımına ilişkin kısıtlamaları açıklarken metrodaki trenlerin sıklığı da azaltıldı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası