ABD kendi ayağına sıktı: Yakıtını üreten tek şirket Rus şirketi!

ABD kendi ayağına sıktı: Yakıtını üreten tek şirket Rus şirketi!

Karbon salınımı azaltmak ve enerji politikasını bağımsızlaştırmak amacıyla yeni nesil “ufak” nükleer santraller geliştiren ABD şirketlerinin büyük bir sorunu var: dünyada sadece tek bir şirket ihtiyaç duydukları yakıtı satıyor ve o da, Rus.


ABD’nin enerji bağımsızlığı planında çok kritik bir boşluk olduğu ortaya çıktı.

ENERJİSİNİ RUSYA’DAN BAĞIMSIZLAŞTIRAYIM DERKEN…

Yeni nesil “ufak” nükleer santraller geliştiren ABD şirketlerinin büyük bir problem yaşadığı ortaya çıktı. Şirketlerin projeyi gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu yakıt olan HALEU’yu dünyada sadece tek bir şirket üretiyor. Ve bu şirket de bir Rus şirketi.

NÜKLEER SİLAHLARDAN YEMEYE BAŞLADILAR

Bu nedenle ABD hükümeti, bu yeni ve gelişmiş reaktörleri beslemeye yardımcı olmak ve ülkelerin küresel net sıfır emisyon hedeflerini karşılaması için çok önemli gördüğü bir endüstriyi başlatmak için “silah sınıfı uranyum” stokunun bir kısmını acilen kullanmaya çalışıyor.

“KRİTİK BİR GÖREV”

ABD Enerji Bakanlığı (DOE) sözcüsü, “HALEU’nun üretimi kritik bir görev ve üretimini artırmaya yönelik tüm çabalar değerlendirilmektedir.” dedi.

UKRAYNA SAVAŞI NÜKLEER REAKTÖRLERİ KÜÇÜLTTÜ

Ukrayna’daki savaşın tetiklediği enerji krizi, dünyada nükleer enerjiye olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Daha küçük, yeni nesil reaktörlerin destekçileri, bunların daha verimli, daha hızlı inşa edildiğini ve fosil yakıtlardan kurtulmayı hızlandırabileceğini söylüyor.

SÜREÇ DÜĞÜMLENMİŞ DURUMDA

Ancak, reaktörlerin ihtiyaç duyduğu özel bir tip uranyum (HALEU) için güvenilir bir kaynak olmadan, geliştiriciler tesisleri için sipariş almayacaklarından endişe ediyor. Ve siparişler olmadan, potansiyel yakıt üreticilerinin Rus uranyumunun yerini almak için ticari tedarik zincirlerini kurması ve çalıştırması pek mümkün değil.

DOE sözcüsü, “Sürdürülebilir, serbest piyasaya dayalı bir HALEU arzının kurulmasını teşvik etmek için acil bir plana duyulan ihtiyacı anlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, ABD hükümetinin 585.6 ton yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum envanterinin ne kadarının reaktörlere tahsis edileceğini değerlendirmenin son aşamalarında olduklarını söyledi.

Rusya’nın HALEU üzerinde bir tekele sahip olması uzun zamandır Washington için bir endişe kaynağı oldu, ancak ne hükümet ne de yeni gelişmiş reaktörleri geliştiren şirketler Moskova’ya güvenmek istemediğinden, Ukrayna’daki savaş oyunu tamamen değiştirdi.

HALEU NEDİR?

HALEU, çoğu nükleer santrale güç sağlayan uranyum gibi yaklaşık %5 yerine, %20’ye kadar zenginleştirilmiş bir uranyum. Ancak şu anda dünyada sadece Rus devletine ait nükleer enerji şirketi Rosatom’un bir yan kuruluşu olan TENEX, HALEU’yu ticari olarak satıyor.

X-energy ve TerraPower gibi ABD’li enerji santrali geliştiricileri bir Rus tedarik zincirine bağımlı olmak istemiyorlar.

ABD %29 RUSYA’YA BAĞIMLI

Başkanı milyarder Bill Gates olan TerraPower’ın dış ilişkiler direktörü Jeff Navin, “Birkaç ay öncesine kadar yakıt sorunumuz yoktu” dedi. “Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya ile iş yapmaktan rahatsız olduk.”

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre, geçen yıl ABD’deki nükleer santraller, uranyumlarının yaklaşık %14’ünü ve zenginleştirme hizmetlerinin %28’ini Rusya’dan ithal etti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası