Almanya’dan göç reformu hamlesi! Hedef yaklaşık 240.000!

Almanya’dan göç reformu hamlesi! Hedef yaklaşık 240.000!

Almanya Avrupa’nın en büyük ekonomisi olmasına karşın yaşlanan bir nüfusa sahip ve bu nüfus Almanya’nın ekonomik büyümesini tehlikeye atıyor. Bu tehlikeler karşısında kollarını sıvayan İçişleri ve Çalışma Bakanlıkları liberal göç reformu için temel taşları oluşturuyor…


Bir hükümet kaynağı Cuma günü Reuters’e verdiği demeçte, Almanya’nın iktidar koalisyonunun, ülkeyi vasıflı işçiler için daha cazip hale getirmek ve işgücü piyasasındaki yüz binlerce boşluğu doldurmak için göç sistemini değiştirmek için temel taşları belirlediğini söyledi.

Kaynak, reformlar arasında, kriterler arasında dil becerileri, mesleki deneyim ve Almanya ile bağlantıya sahip insanlara Almanya’da bir puan sistemine dayalı iş arama hakkı verecek sözde bir “fırsat kartı” getirilmesinin yer aldığını söyledi.

Almanya’nın İçişleri ve Çalışma Bakanları, Avrupa’nın en büyük ekonomisini bir göç destinasyonuna dönüştürmek istiyor, çünkü yaşlanan nüfusun Almanya’nın kamu emeklilik sistemi için demografik bir saatli bomba ve ekonomik büyüme riski oluşturmasıyla vasıflı işgücüne duyulan ihtiyaç artıyor.

2026 YILINA KADAR TALEP YAKLAŞIK 240.000 KİŞİ!

Çalışma Bakanı Hubertus Heil Cuma günü yaptığı açıklamada, “Almanya’nın ekonomik olarak başarılı kalmak için nitelikli uzmanlara ihtiyacı var.” dedi.

Bir Çalışma Bakanlığı çalışması, vasıflı işçi talebi ve karşılanan iş gücü arasındaki boşluğun 2026 yılına kadar yaklaşık 240.000 kişiye ulaşmasını bekliyor.

Kaynak, Kabine’nin Kasım ayı ortasına kadar bu köşe taşlarına karar vereceğini ve gelecek yılın ilk çeyreğinde bir yasa tasarısı beklendiğini söyledi.

Yabancıların niteliklerinin tanınması sürecinin kolaylaştırılması, istihdamda daha uzun süreli ikamet elde edilmesi ve üst düzey akademisyenlerin uzun vadeli işe alımının önündeki engellerin kaldırılması öngörülen reformlar arasında.

DİL KURSU İÇİN ALMANYA’YA GELENLER HAFTADA 20 SAAT ÇALIŞABİLECEK!

Almanya’ya çıraklığa başlamak için giren yabancılar için öncelik kontrolü kaldırılacak, yani Federal Çalışma Ajansı’ndan hiçbir Alman başvuru sahibinin bir yabancı tarafından yerinden edilmediğine dair bir belgeye gerek kalmayacak.

AB üyesi olmayan nitelikli vatandaşlar, mesleki yeterlilikleri önceden resmi olarak tanımasa bile Almanya’ya seyahat edebilecekler.

Berlin, belirli sektörlerde ciddi bir işçi kıtlığı olması durumunda “niteliklerden bağımsız olarak koşullu ve sınırlı bir giriş” bile düşünüyor.

Yurtdışında, Almanya dil kursları ve sınavları sunmayı genişletirken, bunları daha uygun fiyatlı hale getirmeye çalışacak. Ayrıca, özellikle hemşirelik sektöründe, entegre Almanca dil eğitimi ile mesleki eğitim programlarının tekliflerini genişletmeyi planlamaklar.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası