Amerika Rusya’dan yana umutsuz!

Amerika Rusya’dan yana umutsuz!

Açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken diplomasi vurgusu yaparak Rusya’dan herhangi bir adım görmek istediklerini fakat şimdiye kadar yaşanan her şeyin tam anlamıyla umutsuzluğa ittiğini söyledi. Rusya tarafı ise ABD veya Türkiye ile ilişki kurmaya istekli olduğunu, ancak henüz müzakere için ciddi bir teklif almadığını söylemişti…


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin bir ışık görürse Rusya ile diplomasiyi ilerletmek için her yolu değerlendireceğini, ancak şu anda Moskova’nın anlamlı müzakerelere katılmaya istekli olduğuna dair hiçbir işaret göstermediğini söyledi.

Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile düzenlediği basın toplantısında Blinken, “Her gösterge, anlamlı bir diplomasiye girmeye istekli olmaktan çok uzak, Başkan Putin ters yönde ilerlemeye devam ediyor.” dedi.

“Diplomasiyi ilerletmek için herhangi bir yol görürsek, elbette her zaman bakacağız,” dedi ve Moskova’nın bunun yerine saldırganlığını “ikiye ve üçe katlandığını” da sözlerine ekledi.

Rusya, Ukrayna ve Batı’nın soğuk kış öncesinde sivilleri korkutma kampanyası olarak adlandırdığı, Ukrayna’nın güç ve su altyapısına yönelik füze ve insansız hava aracı saldırılarını bu hafta yoğunlaştırdı.

RUSYA İSE HENÜZ CİDDİ BİR TEKLİF ALMADIKLARINI İDDİA EDİYOR!

Bu ayın başlarında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bir röportajda, Rusya’nın şu anda sekizinci ayında olan savaşı sona erdirmek için ABD veya Türkiye ile ilişki kurmaya istekli olduğunu, ancak henüz müzakere için ciddi bir teklif almadığını söyledi.

Avrupa’da on yıllardır yaşanan en büyük çatışma olan Rusya-Ukrayna Savaşını, dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren 1962 Küba Füze Krizi ile karşılaştırmada bulundu ve Washington ile Moskova’nın nükleer bir çatışma da dahil olmak üzere savaşın genişlemesini önlemek için müzakerelere girip girmemesi gerektiği konusunda soruları gündeme getirdi.

Blinken ve diğer ABD’li yetkililer defalarca Moskova’nın anlamlı diplomasiyle ilgilenmediğini söylediler.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Cuma günü Rus mevkidaşı Savunma Bakanı Sergei Shoigu ile Mayıs ayından bu yana ilk görüşmelerinde konuştu ve Ukrayna’daki savaş sırasında iletişim hatlarını korumanın önemini vurguladı.

Putin, Güvenlik Konseyi’ne televizyonda yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın bölge valilerinin yetkilerini artırdı ve “özel askeri operasyonunu” desteklemek için Başbakan Mihail Mişustin başkanlığında bir koordinasyon konseyi kurulmasını emretti.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası