Fransızca konuşan Afrikalılar, İngilizce konuşan Afrikalıları öldürdü

Fransızca konuşan Afrikalılar, İngilizce konuşan Afrikalıları öldürdü

Kamerun Savunma Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kamerun ordusunun ülkede sorun yaşanan ve İngilizce konuşulan bölgelerinden birinde düzenlediği operasyonda 12 ayrılıkçıyı öldürdüğünü söyledi.


Silahlı ayrılıkçılar ve ordu arasındaki kanlı çatışmalar, Kamerun’un ağırlıklı olarak İngilizce konuşulan Kuzey Batı ve Güney Batı bölgelerini beş yıldan fazla bir süredir mahvetti.

İNGİLİZCE KONUŞULAN BÖLGELER SORUNLU

Ayrılıkçıların “Ambazonia” olarak adlandırdıkları uluslararası olarak tanınmayan sözde bir devlet için bağımsızlık talep ederek kan dökmesi ülkenin uzun süredir büyüyen bir sorunu.

Ayrılıkçılar, 40 yıldır Paul Biya tarafından yönetilen ve ağırlıklı olarak Fransızca konuşulan Kamerun’da artık “marjinalleşmiş” durumda.

Kamerun Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Cyrille Atonfack yaptığı açıklamada, 8 Ekim’de Kuzey Batı bölgesindeki Djotin’de geniş çaplı bir operasyonda “12 teröristin etkisiz hale getirildiğini” açıkladı.

“ACIMA”

Ayrılıkçıları ve “terör ve şiddet olaylarına karışarak kendi kendini sözde general ilan eden ‘Acıma’ (No Pity) lakaplı elebaşının militanlarını” hedef alan operasyonda “birkaç rehinenin” serbest bırakıldığını ve 15 silahın ele geçirildiğini de sözlerine ekledi.

No Pity, Kamerun’da orduya yaptığı sayısız saldırıyla tanınan, korkulan bir İngilizce konuşan ayrılıkçı elebaşı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası