İran’dan Ukrayna’daki vatandaşlarına uyarı!

İran’dan Ukrayna’daki vatandaşlarına uyarı!

Ukrayna’ya yapılan son Rus saldırısından sonra gözler İran’a çevrilmişti. Silah stokları tükenen Rusya’nın İran yapımı insansız hava araçlarıyla ordusunu takviye ettiği ve Ukrayna’daki saldırılarda kullandığı iddia edilmişti. İddiaların odağındaki İran’dan vatandaşlarına Ukrayna’ya gitmeyin çağrısı geldi.


İran Ukrayna’daki vatandaşlarını Ukrayna’dan ayrılmaları konusunda uyarıyor

İRAN VATANDAŞLARINI UYARDI
ABD’nin İran’ı Rusya tarafından Ukrayna’ya karşı kullanılan insansız hava araçlarını temin etmekle suçlamasından bir gün sonra, İran vatandaşlarını Ukrayna’ya seyahat etmemeleri konusunda tavsiye etti ve halihazırda ülkede bulunan vatandaşlarını ayrılmaya çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı tavsiyesinde ABD’nin iddiasına atıfta bulunulmazken vatandaşlara ihtiyaç halinde Kiev’deki İran büyükelçiliğine danışabilmeleri için bir telefon numarası verildi.

Bakanlık açıklamasında, “Ukrayna’daki askeri gerginlik nedeniyle, tüm İranlıların Ukrayna’ya seyahat etmekten kaçınmaları şiddetle tavsiye ediliyor. Ayrıca Ukrayna’da yaşayan İranlıların kendi güvenlikleri için ülkeyi terk etmeleri öneriliyor.”

İRANLILAR KIRIM’DA!
Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, İran ordusuna bağlı birliklerin Kırım’da Rusların İran insansız hava araçlarıyla Ukrayna’yı hedef almasına yardım ettiğini ve ABD’nin İran nükleer anlaşmasına dönüşü müzakere etme çabalarının şimdilik bir kenara bırakıldığını söyledi.

Rusya, 2014 yılında Kırım’ı işgal ve ilhak etmişti.

JOHN KIRBY: ABD ENDİŞELİ!
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin şu anda Rusya’nın İran’dan Ukrayna’ya karşı kullanmak üzere karadan karaya füzeler gibi gelişmiş konvansiyonel silahlar almaya çalışabileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası