İşte yeni İtalya Hükümeti! Kilit bakanlıkların sahipleri belli oldu!

İşte yeni İtalya Hükümeti! Kilit bakanlıkların sahipleri belli oldu!

Giorgia Meloni’nin İtalyan Hükümeti Cumartesi günü saat 10’da (Türkiye saati ile 11’de) yemin edecek. Kabinesi 24 bakandan oluşacak. İşte bazı önemli figürlerin profilleri


EKONOMİ BAKANI

Giancarlo Giorgetti


55 yaşındaki Giancarlo Giorgetti, ılımlı ve nispeten Avrupa yanlısı olarak görülen kıdemli bir kurnaz politikacı.

Mario Draghi’nin hükümetinde Sanayi Bakanı olarak görev almış olan Giorgetti, İtalya ekonomisinin stratejik sektörlerinde Çin’in bir dizi devralma teklifinin engellenmesine yardımcı oldu.

Bundan önce parlamentodaki 26 yılının çoğunu perde arkasında, başkaları adına müzakere ederek, finans ve iş dünyasında etkili arkadaşlar edinerek geçirdi.

2001-2013 yılları arasında 10 yıl boyunca Alt Meclis Bütçe Komitesi Başkanı olan Giorgetti, Roma’nın yasama süreçlerini içten dışa öğrendi ve ünlü ağ oluşturma becerileri sayesinde siyasetten iş dünyasına ve İtalya’nın güçlü Roma Katolik kilisesine kadar birçok güçlü bağlantıya sahip.

Başbakan Meloni’nin bu iş için ilk tercihi kendisi değildi. Bir teknokrat istiyordu ve kaynaklar, görevi reddeden Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta’ya yaklaştığını söylüyor. Daha sonra Giorgetti’ye döndü.

DIŞİŞLERI BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI

Antonio Tajani


69 yaşındaki Antonio Tajani, 2018’den beri Berlusconi’nin muhafazakar Forza Italia partisinin Genel Başkan Yardımcısı olan sağlam AB kimliğiyle öne çıkan güvenli bir çift el. Eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin en yakın yardımcılarından biriydi.

Eski bir gazeteci olan Tajani, 1994 yılında Berlusconi ile siyasete girdi ve siyasi kariyerinin çoğunu Brüksel’de, Avrupa Parlamentosu’nda veya Avrupa Komisyonu’nda geçirdi.

2017-2019 yıllarında AB parlamentosunu yönetti. Komisyon’da ulaştırma (2008-2010) ve sanayi (2010-2014) portföylerini yürüttü.

Tajani, gençliğinde monarşi yanlısı sağcı bir partiyi destekledi. Fransızca, İspanyolca, İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

İÇİŞLERI BAKANI

Matteo Piantedosi


59 yaşındaki Matteo Piantedosi, 2018-19’da içişleri bakanlığındaki görev süresi boyunca Lig Lideri Matteo Salvini’nin Özel Kalem Müdürü olan ve yasadışı göçe karşı sert politikalarını şekillendirmesine yardımcı olan bir kariyer memuru.

Salvini’ye yakın olmasına rağmen, Piantedosi Parti bağlantısı olmayan bir teknokrattır ve daha önce bakan olarak hiçbir deneyimi yoktur. Son iki yılını Roma’nın valisi olarak geçirdi – başkentte güvenliği ve kamu düzenini koruyan bir pozisyon -.

ALTYAPI BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI

Matteo Salvini


49 yaşındaki Matteo Salvini, aşırı sağcı Lig Partisi Başkanı ve tekne göçmenlerinin toplu sınır dışı edilmesi, kapsamlı vergi indirimleri, emeklilik yaşının düşürülmesi de dahil olmak üzere popülist bir gündemi teşvik eden eski İçişleri Bakanı.

2013 yılında küçük, skandallarla boğuşan bölgesel bir parti olduğu zamanlarda Lig’in başına geçmeyi başardı. Onu ulusal bir güce dönüştürdü ve bir dizi yanlış adım sonrası son üç yılda popülaritesinin düştüğünü görmeden önce İtalyan siyasetine hakim olmaya çok yakın görünüyordu.

Bir zamanlar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ateşli bir destekçisi olan Salvini, partisinin Moskova tarafından finanse edildiği iddialarını reddetti ve Ukrayna’nın işgalini eleştirdi. O, 25 Eylül seçimlerindeki zayıf gösterisinden sonra Lig Lideri olarak istifa etmesi gerektiği önerilerini reddetti.

SANAYİ BAKANI

Adolfo Urso


Meloni’nin İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nden 65 yaşındaki Adolfo Urso, siyasi kariyerine 1946’da diktatör Benito Mussolini’nin destekçileri tarafından kurulan post-faşist parti olan İtalyan Sosyal Hareketi’nin (MSI) gençlik örgütünde başladı.

Eski bir gazeteci olan Urso, ilk kez 1994 yılında parlamentoya seçildi. Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetlerde görev aldı ve etkili bir Parlamento Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevi yaptı.

Bu görevde, Mario Draghi’nin hükümetini ve parlamentosunu, stratejik öneme sahip olduğu düşünülen endüstrileri yabancı devralmalardan korumayı amaçlayan sözde altın güçleri güçlendirmeye çağırdı.

SAVUNMA BAKANI

Guido Crosetto


59 yaşındaki Guido Crosetto, bir savunma sanayi lobicisi, Meloni’nin yakın yardımcısı ve partisinin kurucu ortağı. Siyasi kariyerine 1980’lerde Hıristiyan Demokrat Parti’de başladı, havacılık ve savunma sektöründe çalışan şirketlerin federasyonu AIAD’ın başkanı olmak için istifa ettiği 2019 yılına kadar uzun süre milletvekili oldu.

ADALET BAKANI

Carlo Nordio


İtalya’nın Kardeşleri milletvekili 75 yaşındaki Carlo Nordio, İtalya’da 2017 yılında emekli olduğu Venedik’in eski savcısı olarak tanınıyor.

O, 1990’ların başında İtalya’nın siyasi sınıfını çökerten sözde “Temiz Eller” yolsuzluk soruşturmasına öncülük eden hakimler havuzunun şiddetli bir muhalifiydi. Meloni, Adalet Bakanlığı’nda Forza Italia üyesi isteyen Berlusconi’nin direnişinin üstesinden geldi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası