Kiev’e düzenlenen İHA saldırıları sonrası yaptırımlar İran’ı savunmaya itti!

Kiev’e düzenlenen İHA saldırıları sonrası yaptırımlar İran’ı savunmaya itti!

Ukrayna, Pazartesi günü AB’den, başkent Kiev’e yönelik en az üç kişinin ölümüne neden olan İHA saldırıları sebebiyle İran’a karşı daha fazla yaptırım uygulamasını istemişti. Tahran ve Moskova hattından ise üste üste yalanlamalar gelmeye devam ediyor…


İran’ın üst düzey diplomatı Perşembe günü, Tahran’ın Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Rusya’ya füze göndermeyi planladığını yalanladı.

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını elinde bulunduran Çek Cumhuriyeti, bloğun Ukrayna hedeflerine karşı kullanılmak üzere Rusya’ya İran tarafından saldırı dronu tedarik ettiği iddia edilen üç kişi ve bir kuruluşa karşı yaptırımlar üzerinde anlaştığını duyurdu.

Washington Post, ABD ve müttefik güvenlik yetkililerine atıfta bulunarak Pazar günü, Tahran’ın ayrıca İran’dan Rusya’ya karadan karaya füzeler göndermeyi planladığını bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ABDOLLAHİAN: “POLİTİKAMIZ SAVAŞA VE UKRAYNA’DAKİ TIRMANIŞA KARŞIDIR!”

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian Perşembe günü Twitter’da yaptığı açıklamada, “AB Dış Politika Şefi Josep Borrell ile telefon görüşmesi sırasında ona politikamızın savaşa ve Ukrayna’daki tırmanışına karşı olduğunu söyledim.”

“İran füzelerinin Ukrayna’ya karşı kullanılmak üzere Rusya’ya gönderildiği iddiası temelsizdir” dedi.

Amir-Abdollahian, “Rusya ile savunma konularında işbirliğimiz var, ancak Ukrayna’ya silah ve insansız hava aracı göndermek kesinlikle bizim politikamız değil” dedi.

Geçen ay Kiev, Rusya’ya silah teslimatı yaptığı iddiasıyla Tahran ile diplomatik ilişkilerini önemli ölçüde azaltmaya karar verdi.

Moskova Çarşamba günü, Birleşmiş Milletler’i, İran yapımı insansız hava araçlarının Ukrayna’da gerçekleştirdiği iddia edilen saldırıları soruşturmaması konusunda uyardı ve silahların iddia edildiği gibi İran’dan gelmediği konusunda Tahran’a destek verdi.

AB yaptırımları, İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantılı olduğu iddia edilen Shahed Aviation Industries şirketini ve İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Hüseyin Bagheri de dahil olmak üzere üç askeri yetkiliyi hedef alıyor.

Tahran Salı günü yaptığı açıklamada, insansız hava araçları ve diğer silahları çevreleyen “temelsiz” iddiaları açıklığa kavuşturmak için Kiev ile görüşmelere hazır olduğunu söyledi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası