Pakistan eski başbakanı Imran Khan yolsuzluk dolayısıyla siyasetten men edildi!

Pakistan eski başbakanı Imran Khan yolsuzluk dolayısıyla siyasetten men edildi!

Pakistan Yüksek Seçim Komisyonu ülkeyi 2018-2022 yılları arasında yöneten eski başbakan İmran Khan’ı yolsuzluk sebebiyle siyasetten men etti. Kararın ardından sokaklara dökülen Khan destekçileri yolları kapatıp polise tuğla fırlattı. Çatışmalarda resmi görevliler yaralanırken son olaylar sebebiyle Pakistan siyaseten daha istikrarsız bir hale geldi. Khan’ın rakipleri ise kararı memnuniyetle karşılarken eski başbakana ‘Sertifikalı hırsız” dendi.


Yüksek mahkeme eski başbakanı açıklanamayan hediyelerden dolayı siyasetten men etti!

KRİKETÇİ BAŞBAKAN SİYASETTEN MEN EDİLDİ
Eski Pakistan Başbakanı Imran Khan, Pakistan Seçim Komisyonu’nun kendisini yabancı devlet adamlarından ve devlet başkanlarından yasadışı bir şekilde hediye almaktan suçlu bulmasının ardından kamu görevinden men edildi.

70 yaşındaki politikacı, 2018-2022 yılları arasındaki başbakanlığı döneminde yurtdışı ziyaretleri sırasında 635.000 $ değerinde hediye alışverişi yaptığı için görevi kötüye kullanmakla suçlandı.

Hükümet yetkililerine göre, Khan’ın yardımcılarının Dubai’de sattığı iddia edilen hediyeler arasında kraliyet ailesi tarafından verilen saatler de vardı.

KHAN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Pakistan Seçim Komisyonu mahkemesinin, günün ilerleyen saatlerinde eski başbakanın kamu görevinden ne kadar süreyle men edileceğine dair ayrıntılı bir karar vereceği söylenirken Hukuk Bakanı Azam Nazeer Tarar, Khan’ın beş yıl süreyle siyasetten men edilebileceğini söyledi.

Görevden alınmasından bu yana Khan, ülke çapında erken seçim çağrısında bulunan protestolar düzenletti, ancak hükümet bunların planlandığı gibi gelecek yıl Ekim veya Kasım aylarında yapılacağını söyledi.

SİYASİ BELİRSİZLİK EKONOMİYİ DE VURDU!
Siyasi istikrarsızlık, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının mevcut hükümetin siyasi baskı ve yaklaşan anketler karşısında zorlu ekonomik politikaları sürdürüp sürdüremeyeceğini sorgulamasıyla birlikte ekonomik belirsizliği de körükledi.

Pakistan yasalarına göre, yolsuzluk veya kamu görevini kötüye kullanmaktan suçlu bulunan bir yasa koyucu beş yıla kadar yasaklanabilir.

Khan’ın ekibinden bir avukat olan Faisal Chaudhry, basına yaptığı açıklamada mahkemenin bu konuda yargı yetkisi olmadığını ve bir itirazda bulunulacağını söyleyip “Bu yasa dışı ve anayasaya aykırı bir emirdir” ifadelerini ekledi.

ŞEHBAZ ŞERİF: “DÜRÜSTLÜK VE GÜVENİLİRLİK İDOLÜ PARAMPARÇA OLDU”

Başbakan Şehbaz Şerif kararı memnuniyetle karşılayıp Twitter’da başbakanın görevini kişisel gelir kaynağı haline getirdiğini yazdı. Şerif, “‘dürüstlük ve güvenilirlik’ idolü paramparça oldu” dedi.

DESTEKÇİLERİ YOLLARI KAPATTI
Yetkililer, Han destekçilerinin farklı şehirlerde protesto gösterileri yaptığını söyledi.

Khan’ın Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) Partisinin eyalet hükümetini yönettiği kuzeybatıdaki Peşaver şehrinde, onlarca İmran Khan destekçisi şehri başkent İslamabad’a bağlayan otoyol da dahil olmak üzere bir dizi önemli yolu kapattı.

Polis yetkilisi Sohail Khan, birkaç düzine protestocunun İslamabad’a giden önemli bir arteri kapatmaya çalıştığını ve göz yaşartıcı gazla geri püskürtüldüğünü söyledi. Protestocuların polise tuğlalarla saldırdığını, üç yetkiliyi yaraladığını ve başkentteki diğer yolları da kapatmaya çalıştıklarını söyledi.

Imran Khan’ın düzinelerce destekçisi de doğudaki Lahor kentinde yolları trafiğe kapatarak lastikleri ateşe verdi.
‘SERTİFİKALI HIRSIZ’
İktidardaki Pakistan Müslüman Birliği-Nawaz’dan (PML-N) Khan rakibi Maryam Nawaz, Londra’daki yerel bir televizyonda şunları söyledi: “Artık onun sertifikalı bir hırsız olduğu kanıtlandı.”

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası