Sağcı lider Giorgia Meloni, İtalya’nın ilk kadın başbakanı olacak

Sağcı lider Giorgia Meloni, İtalya’nın ilk kadın başbakanı olacak

İtalya’da sağ popülist lider Giorgia Meloni’nin liderlik ettiği milliyetçi blok İtalya’yı yönetmeye hazır. Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin boşalttığı koltuğa gelen Meloni liderliğindeki koalisyonu İtalya’nın durgunlaşan ekonomisi, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji fiyatlarındaki artış gibi ciddi sorunlar bekliyor. Meloni’ye milliyetçi koalisyonda Silvio Berlusconi ve Matteo Salvini’nin partileri destek veriyor. Ancak daha şimdiden koalisyonda bir takım gerginlikler ve anlaşmazlıklar olduğu iddia ediliyor


İkinci Dünya Savaşı’ndan beri İtalya’da kurulan en sağcı hükümet göreve hazır!

GİORGİA MELONİ, İTALYA’NIN İLK KADIN BAŞBAKANI OLACAK
Bir cumhurbaşkanlığı yetkilisi bugün yaptığı açıklamada, Giorgia Meloni’nin İtalya’nın bir sonraki hükümetini kurmayı kabul ettiğini ve ülkenin ilk kadın başbakanı olmasının önünü açtığını ifade etti.

MUSSOLİNİ’DEN BERİ KURULAN EN SAĞCI HÜKÜMET
İtalya’nın Kardeşleri adlı milliyetçi partinin başkanı olan Meloni, 25 Eylül seçimlerinde muhafazakar partilerin ittifakını zafere taşıdı ve ülkenin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en sağcı hükümetinin sorumluluğunu üstlenecek.

Cumhurbaşkanlığı yetkilisi Ugo Zampetti, Meloni’nin Quirinale sarayında Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile istişare etmesinin ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Giorgia Meloni görevi kabul etti ve bakan listesini sundu.” şeklinde bir açıklama yaptı.

YENİ HÜKÜMET ZOR BİR SINAV VERECEK
Cumartesi sabahı resmen yemin edecek olan yeni hükümet, önümüzdeki hafta her iki mecliste de güven oylamasıyla karşı karşıya kalacak.

Meloni, Silvio Berlusconi’nin Forza Italia ve Matteo Salvini’nin Ligi’ni içeren bir koalisyona başkanlık ediyor.

İtalya’nın 1946’dan bu yana 68. hükümeti, yaklaşan ekonomik durgunluk, artan enerji faturaları ve Ukrayna savaşına karşı nasıl birleşik bir cephe oluşturulacağı gibi göz korkutucu zorluklarla karşı karşıya kalacak.

Hükümet, eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi liderliğindeki bir ulusal birlik hükümetinin yerini alacak.

DAHA ŞİMDİDEN KOALİSYONDA GERGİNLİKLER VAR!
Yeni bir yönetim hükümet kurma süreci İtalyan standartlarına göre hızlı olmasına rağmen, Berlusconi’nin defalarca Meloni’nin otoritesini baltalamaya çalıştığı ve koalisyonda gerginlikler yaşandığı iddiaları ortaya atıldı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası