ABD, gözünü Somali sularına dikti: Mogadişu imzayı attı!

ABD, gözünü Somali sularına dikti: Mogadişu imzayı attı!

ABD merkezli Coastline Exploration şirketi, (bugün) Cuma günü yaptığı açıklamada, Somali hükümetinin kendileri ile ülkenin kontrolündeki 7 parsel için bir “petrol arama anlaşması” imzaladığını söyledi.


Uganda ve Kenya’daki hidrokarbon keşiflerinin ve Mozambik ve Tanzanya’da devasa petrol sahalarının bulunmasının ardından, Doğu Afrika’nın hidrokarbon potansiyeli; diğer bölgelere kıyasla son zamanda yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

ABD’li yatırımcıların yeni gözdesi ise Türkiye için hayati öneme sahip olan Somali.

ŞUBAT AYINDA İMZALANAN ANLAŞMANIN DEVAMI NİTELİĞİNDE

Somali Ulusal Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre Somali Petrol Bakanı Abdirizak Omar Mohamed, Perşembe günü geç saatlerde bahse konu Amerikan şirketi ile imzalanan anlaşmanın, şubat ayında imzalanan başka bir anlaşmanın devamı olduğunu ifade etti. Mohamed, daha fazla detay vermedi.

Gelişmenin duyrulmasından sonra şu ana kadar hiçbir hükümet yetkilisi konu hakkında yorum yapmış değil.

AMERİKALILAR SOMALİ SULARINDA PETROL ARAYACAK

Gözlerini Doğu Afrika’ya diken ABD merkezli bir petrol ve doğal gaz şirketi olan Coastline Exploration, Cuma günü yaptığı aynı açıklamada, Somali’ye 7 milyon dolarlık bir imza bonusu ödediğini ve artık Somali sularında petrol aramaya başlayacağını bildirdi.

SOMALİ 2019’DA GELİŞMELERİN ÖNÜNÜ AÇMIŞTI

2019’da Somali, özellikle kendi sularında petrol aramaların önünü açan bir petrol sektörü yasası çıkarmıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası