Afrika Boynuzu’nda barış güvercini!

Afrika Boynuzu’nda barış güvercini!

Etiyopya Başbakanı savaşa ‘son verme’ sözü verirken, Tigraylı isyancılar barış görüşmelerini kabul etti.


Tigraylı isyancılar Cuma günü, Başbakan Abiy Ahmed’in savaşın “sona ereceğine ve barışın hakim olacağına” söz vermesi üzerine gelecek hafta Etiyopya’daki savaşı sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelere katılacaklarını söyledi.

MÜZAKERELERE KATILIYOR!

Hükümet ayrıca, neredeyse iki yıldır dökülen kana çözüm bulunması için diplomatik baskı arttıkça, Pazartesi günü Afrika Birliği (AU) tarafından organize edilen Güney Afrika’daki müzakerelere katılacağını söyledi.

Tigray’daki isyancıların sözcüsü Kindeya Gebrehiwot, Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte: “24 Ekim’de gerçekleşecek toplantıya bir heyetimiz katılacak.” dedi.

Haber, BM Güvenlik Konseyi’nin ülkedeki çatışmayı ve ateşe yakalanan siviller için artan korkuları tartışmak üzere Cuma günü yaptığı toplantı öncesinde geldi.

“SAVAŞ SONSUZA KADAR DURACAK”

Nobel Barış Ödülü sahibi olan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Perşembe günü Addis Ababa dışında yaptığı bir konuşmada, “Etiyopya barışçıl olacak, savaşı sonsuza kadar durduracağız. Tigraylı kardeşlerimizle birlikte ülkemiz için birlikte çalışacağımız günlerin yakın olduğunu umuyorum.” dedi.

ATEŞKES ÇAĞRILARI ARTTI

AU’nun bu ayın başlarında savaşan tarafları müzakere masasına getirmeyi başaramaması ve Tigray’da çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle uluslararası ateşkes çağrıları arttı.

AU’nun en önde gelen ihtilaf çözüm organı olan Barış ve Güvenlik Konseyi, beş ay süren ateşkesin Ağustos ayında bozulmasından bu yana ilk kez geçtiğimiz Cuma günü toplandı.

15 üyeli konsey bir bildiride, “barış sürecine gerçekten katılma konusundaki karşılıklı taahhütleri” memnuniyetle karşıladı ve “verimli bir sonuç” alınmasının muhtemel olduğunu belirtti.

ŞİDDETLİ ÇALIŞMALAR

Bir insani yardım kaynağı Cuma günü AFP’ye verdiği demeçte, son haftalarda çatışmaların yoğunlaştığı kuzey Tigray’daki Shire ve Axum şehirleri arasında şiddetli çatışmaların sürdüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Tigray’a insani yardımın yeniden başlatılması ve Eritre birliklerinin Etiyopya’dan çekilmesi çağrılarını da yineledi.

Ülkede yaşanan çatışmalar yaklaşık iki yıl önce Başbakan Abiy Ahmed’in, bölgenin merkezi otoriteye direnen iktidar partisi Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ni (TPLF) ordu kamplarına saldırmakla suçlamasıyla başladı.

TPLF, Abiy’in 2018’de iktidara gelmesinden ve partiyi devre dışı bırakmasından önce Etiyopya’nın iktidardaki siyasi ittifakına onlarca yıl egemen oldu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası