DAEŞ militanları Taliban güçleri tarafından öldürüldü!

DAEŞ militanları Taliban güçleri tarafından öldürüldü!

Ağustos 2021’de ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle oluşan güç boşluğundan yararlanan Taliban bir yılı aşkın bir süredir başkent Kabil’de dahil olmak üzere Afganistan’ın çok büyük bir kısmının tek hakimi konumunda. Ancak yine de Taliban yönetimindeki Afganistan’da bir istikrardan söz etmek pek mümkün görünmüyor. Art arda gelen bombalı saldırıların “sorumluları” ise Taliban tarafından düzenlenen operasyonlarla cezalandırılıyor


Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban ve DAEŞ arasındaki çatışmalar sürüyor!

6 DAEŞ’Lİ ÖLDÜRÜLDÜ!

Taliban sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, Taliban güvenlik güçlerinin Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir gecede düzenlediği operasyonda altı DAEŞ üyesini öldürdüğünü söyledi.
“BOMBALI SALDIRILARIN FAİLİYDİLER”

Sözcü Kari Yusuf Ahmadi, sığınaklarına yapılan baskında öldürülen DAEŞ üyelerinin son haftalarda biri şehir camisine, diğeri ise onlarca kız öğrencinin öldürüldüğü bir eğitim enstitüsüne yönelik iki büyük saldırıya karıştığını söyledi. Operasyonda bir Taliban güvenlik gücü üyesinin öldürüldüğünü söyleyen Ahmedi, saldırganlar hakkında konuştuğunda “Onlar Vezir Ekber Han Camisi’nin ve ayrıca Kaaj Enstitüsü’nün saldırganlarıydı” ifadelerini kullandı.

Sözcünün bahsettiği her iki saldırıyı da hiçbir grup üstlenmemişti.

SALDIRILARDA 53 GENÇ KIZ HAYATINI KAYBETMİŞTİ
Kaaj Enstitüsü eğitim merkezinin kadınlar bölümünde 30 Eylül’de meydana gelen patlamada çoğu kız ve genç kadın 53 kişi hayatını kaybetmişti.

23 Eylül’de, bir zamanlar büyükelçilikler ve yabancı güç üslerinden oluşan “Yeşil Bölge”ye ev sahipliği yapan ve oldukça güvenli bir mahalle olan Vezir Ekber Han’daki bir caminin yakınında meydana gelen patlamada en az yedi kişi ölmüş ve 40’tan fazla kişi yaralanmıştı.

TALİBAN:”ÜLKEYİ KORUYORUZ”
Taliban, 2021’de yönetimi devraldığından beri, onlarca yıllık savaşın ardından ülkeyi korumaya odaklandığını iddia ediyor.

Bununla rağmen, son aylarda başkentin de dahil olduğu birçok bölge bir dizi patlamayla sarsıldı.Birleşmiş Milletler ülkedeki güvenliğin kötüleştiğini ifade etti.

İslam Devleti Horasan olarak bilinen DAEŞ’in Afgan kolu ile Taliban birbirlerine düşman örgütlerdir.

IŞİD’e bağlı savaşçılar ilk olarak 2014’te doğu Afganistan’da ortaya çıkıp ve daha sonra Afganistan’ın diğer bölgelerine yayılmaya başlamıştı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası