Faturalar Almanları sokağa döktü!

Faturalar Almanları sokağa döktü!

Avrupa’yı vuran enerji krizinin en çok etkilediği ülkelerden birisi olan Almanya’da halk enerji fiyatlarını protesto etmek için Berlin dahil 6 büyük şehirde sokaklardaydı. Protestocular, artan enerji fiyatlarını eleştirirken fonların daha adil dağıtılmasını talep eden pankartlar taşıyorlardı.


Rusya-Ukrayna savaşından sonra ortaya çıkan enerji krizi Almanya’da protestolara sebep oluyor

6 ŞEHİRDE ENERJİ FİYATLARI PROTESTO EDİLDİ
Almanya’nın altı şehrinde on binlerce protestocu, artan enerji fiyatları ve yaşam maliyetleri ile başa çıkmak için hükümet fonlarının daha adil bir şekilde dağıtılmasını talep ederek toplandı.

Protestocular Berlin, Düsseldorf, Hannover, Stuttgart, Dresden ve Frankfurt-am-Main’de, enflasyonun düşürülmesinden nükleer santrallerin kapatılmasına ve yoksullar için enerji fiyatlarında daha fazla sübvansiyonuna kadar her konuda sloganlar taşıyan pankartlar taşıyarak yürüdüler.

BİNLERCE KİŞİ KATILDI
Organizatörlerden biri olan Greenpeace’e göre yaklaşık protestolara yaklaşık 24 bin kişi katıldı. Polis, Berlin’de yaklaşık 1.800 protestocunun toplandığını söyledi.

200 MİLYAR EUROLUK PAKET DEVREDE!
Almanya parlamentosu, hükümetin şirketleri ve haneleri yükselen enerji fiyatlarının etkisinden korumayı amaçlayan 200 milyar euro’luk kurtarma paketini onayladı.

Paket, haneler ve küçük-orta ölçekli işletmeler için bir aylık gaz faturasını karşılayan tek seferlik bir ödeme ve Mart ayından itibaren fiyatları sınırlandıran bir mekanizma içeriyor.

Ayrıca, elektrik şirketlerinin kârlarından sağlanan ek fonlarla, haneler ve sanayi için elektrik fiyatları tavanını, spot fiyatlar için Mart’tan geriye dönük olarak ve gelecekteki fiyatlar için Aralık’tan itibaren finanse edecek.

ENFLASYON ÇEYREK ASIRDAN BERİ EN YÜKSEK SEVİYEDE!

Eylül ayında Alman enflasyonu, yüksek enerji maliyetlerinin etkisiyle %10,9 ile çeyrek asırdan beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası