İsrail yapımı hava savunma sistemi BAE’de!

İsrail yapımı hava savunma sistemi BAE’de!

Sene başında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye insansız hava araçları ve füzelerle düzenlenen Husi saldırısının ardından ülkede gözler hava savunma sistemlerine çevrildi. Var olan bu hayati güvenlik açığını gidermek isteyen BAE yönetimi çözümü İsrail’de buldu. Körfez ülkeleriyle karşılıklı yakınlaşma politikası yürüten İsrail ise BAE’nin güvenlik endişelerini giderecek ileri teknoloji BARAK Hava Savunma Sistemlerini BAE yönetimine verdi


İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki yakınlaşma hız kesmeden devam ediyor
İLK SİSTEMLER ALINDI
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail’den aldığı ilk Barak Hava Savunma Sistemini kendi topraklarına konuşlandırdı.

Kritik gelişme, birkaç ay önce Abu Dabi’nin altyapısını hedef alan ve Husiler tarafından düzenlenen insansız hava aracı ve füze saldırılarından sonra BAE’nin İsrail’le temas kurmasından sonra gerçekleşti.

Henüz BAE Silahlı Kuvvetleri’nin Barak’ın hangi versiyonunu konuşlandırdığı bilinmezken İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin hangi versiyonları ürettiği biliniyor. Bunlar orta menzilli, uzun menzilli ve genişletilmiş menzilli görevler için üretilen Barak sistemleridir.

HUSİ SALDIRISINDAN SONRA ALINDI
BAE’nin Barak sistemini satın alması, iki ülke arasında yapılacak olan daha önemli sözleşmelerin ilki olarak değerlendiriliyor.

BAE’nin İran destekli Husiler tarafından atılan füzelere ard arda hedef olması vurulan bazı hassas bölgelerini korumak için çok sayıda hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu ortaya koydu.

BARAK HAVA SAVUNMA SİSTEMİ 150 KM’DEKİ HEDEFİ VURABİLİR
İsrail ve Hindistan tarafından ortaklaşa geliştirilen Barak, birden fazla hava tehdidine karşı tek bir entegre çözüm sağlayan gelişmiş bir hava savunma sistemidir.

Orta ve uzun menzilli varyantları, uçakları ve alçaktan uçan gemisavar ve seyir füzelerini sırasıyla 35 kilometre ve 70 kilometre mesafelerde durdurabilir.

Genişletilmiş menzilli varyant, çift darbeli roket motoru ve ek güçlendirici yardımıyla 150 kilometreye kadar uzaktaki hedefleri vurabilir.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii Başkanı Boaz Levy 2021’de yaptığı açıklamada, “Jeopolitik değişikliklerle birlikte dünya çapındaki hava kaynaklı tehditlerin evrimi, gelişmiş, çevik ve çok yönlü bir hava savunma sistemi gerektiriyor” dedikten sonra “BARAK sistemi, bugünün en zorlu sistemleri de dahil olmak üzere sayısız tehdide karşı operasyonel olarak başarılı olduğunu kanıtlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası