Kartların yeniden dağıtıldığı Asya-Pasifik’te yeni güvenlik işbirliği!

Kartların yeniden dağıtıldığı Asya-Pasifik’te yeni güvenlik işbirliği!

Avustralya ve Japonya Asya-Pasifik’te bir aksiyon olarak güvenlik işbirliği yapma konusunda anlaştı.


Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Japon mevkidaşı Fumio Kishida, Cumartesi günü Çin’in Asya-Pasifik bölgesinde daha fazla nüfuz elde etme yönündeki çabalarına karşılık, iki ülke arasındaki güvenlik bağlarını güçlendirme konusunda anlaştılar.

JAPON ORDUSU AVUSTRALYA’DA!

Batı Avustralya’nın Perth şehrinde düzenlenen Avustralya-Japonya Liderler Toplantısı’nda bir arayan gelen ikili, Asya-Pasifik’te değişen güvenlik ortamı sebebiyle, aralarında 2007 yılında gerçekleşen anlaşmayı güncelleyen bir güvenlik işbirliği anlaşması imzaladı.

Albanese, güçlendirilmiş güvenlik ortaklığının bir parçası olarak, Japon ordusunun Avustralya Savunma Kuvvetleri personeli ile birlikte kuzey Avustralya’da eğitim ve tatbikat yapacağını söyledi.

KARŞI SALDIRIDA AVUSTRALYA DESTEĞİ!

Mayıs ayında göreve başlayan Albanese, anlaşmanın önümüzdeki on yılda, güvenlik işbirliği için “bir pusula” görevi göreceğini söyledi. Ayrıca iki ülke, bölgesel güvenliği etkileyebilecek acil durumlara müdahale etmeyi ve incelemeyi kabul ettiler.

Kishida gazetecilere verdiği demeçte, güncellenmiş ortak güvenlik bildirgesinin imzalanmasının ziyaretinin en büyük başarılarından biri olduğunu söyledi.

“Karşı saldırı yeteneği de dahil olmak üzere ülkemizin savunması için gerekli tüm seçeneklerin düşünüleceğine ve Japonya’nın savunma kabiliyetinin Avustralya hükümeti tarafından önümüzdeki beş yıl içinde temelden güçlendirileceğine dair kararlılığımı ifade ettim.” dedi.

DAHA ÖZGÜR VE AÇIK BİR ASYA-PASİFİK!

Japon lider, iki ülkenin “giderek daha şiddetli bir stratejik ortam” altında özgür ve açık bir Asya-Pasifik elde etmek için çalıştığını söyledi ve “Bu deneyim sayesinde, Japonya ve Avustralya’yı birbirine bağlayan bağlar çok daha güçlü hale geldi ve iki ülke, benzer düşünceye sahip ülkeler arasındaki işbirliğinin temel direği haline geldi.” dedi.

JAPONYA’NIN BÜYÜK MADEN TEDARİKÇİSİ!

Avustralya, demir, kömür ve gaz tedarikçileri arasında Japonya’dan payı en büyük alan ülke konumunda. Toplantının başkent Canberra’dan 3.700 km uzaklıktaki Perth’de yapılmış olması, Batı Avustralya’nın yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere Japonya’nın enerji ihtiyaçlarını karşılamadaki önemine vurgu yapmayı amaçlıyordu. 

İki ülke daha önce 2007 yılında yayınladıkları bir ortak bildiride, terörle mücadele ve Kuzey Kore’nin füze ve nükleer silah programları gibi alanlarda güvenlik işbirliğini ana hatlarıyla belirtmişti. 

2014 yılında ise iki ülke ilişkilerini standart işbirliği ve ortaklık konumundan “Özel Stratejik Ortaklığa” yükseltti.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası