KGB’nin açıklaması endişelendirdi: Belarus’ta eller tetikte!

KGB’nin açıklaması endişelendirdi: Belarus’ta eller tetikte!

Ukrayna hükümeti yaptığı açıklamada, Belarus ve Rusya’nın giderek artan düşmanca açıklamalarının ve Ukrayna sınırına iki ülkenin ortak bir kuvvetinin konuşlandırılmasından endişeli olduğunu açıkladı. KGB’nin açıklaması ise endişeleri artırdı.


Ukrayna savaşında yaşanan son gelişmeler, Moskova’nın Ukrayna’nın kuzeyindeki Belarus’dan başlatabileceği bir saldırı tehdidine işaret ediyor olabilir.

BELARUS, “YENİ BİR GÜÇ” KURDU

Kiev, bahse konu açıklamayı, geçen hafta Minsk ve Moskova arasında “Belarus sınırlarını savunmakla” görevli yeni bir gücün kurulduğunun duyurulmasının ardından yapıldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkan Yardımcısı Oleksiy Gromov bir basın açıklaması sırasında “Rusya ve Beyaz Rusya’nın askeri ve politik liderlerinin hepsinin saldırgan söylemleri giderek yoğunlaşıyor” ifadelerini kullandı.

Gromov, “Rus silahlı kuvvetlerinin kuzey cephesinde taarruzunu yeniden başlatma ihtimalinden kaynaklanan tehdit büyüyor” diye ekledi.

KGB: BELARUS HAVA SAHASINI İHLAL ETME GİRİŞİMLERİ GÖRÜYORUZ

Dün erken saatlerde, Belarus istihbarat teşkilatının (KGB), devlete ait haber ajansı Belta tarafından aktarılan bir bildirisinde “Hemen hemen her gün Ukrayna topraklarından artan istihbarat faaliyetleri ve Belarus hava sahasını ihlal etme girişimleri görüyoruz” ifadelerini kullandı.

180 BİNE YAKIN ASKER BELARUS-UKRAYNA SINIRINDA

Pazartesi günü Minsk, görev ortak gücünün bir parçası olarak Belarus’a 9 bin kadar Rus askeri ve yaklaşık 170 tankın konuşlandırılacağını söylemişti.

Belarus, gücün benzersiz bir savunmaya sahip olacağını ve sadece sınırlarını güvence altına almayı hedeflediğini söyledi.

Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, son G7 toplantısında Rusya’yı “Belarus’u doğrudan bu savaşa çekmeye çalışmakla” suçladı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası