Pakistan 2018’den beri içerisinde olduğu o listeden çıkarıldı!

Pakistan 2018’den beri içerisinde olduğu o listeden çıkarıldı!

Pakistan, terörizm finansmanı olduğu iddiaları ile küresel gözlemci FATF tarafından alındığı ‘gri’ listeden çıkartıldı.


Listeyi oluşturan Uluslararası Kara Para Aklama İzleme Örgütü ya da bilinen bir diğer adıyla Mali Eylem Görev Gücü(FATF) başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Pakistan’ın terörizm finansmanı olduğu iddiaları ile alındığı daha fazla gözetim ve incelemeye sebep olan uluslararası gri listeden çıkarıldığını söyledi.

PAKİSTAN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR İLE BAŞARDI!

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) başkanı T Raja Kumar, bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, kriz içindeki Güney Asya ülkesinin itibarını artıran kararın Paris’te iki günlük bir toplantının sonunda alındığını söyledi.

FATF başkanı T Raja Kumar, Paris’te yapılan basın toplantısının ardından konu ile ilgili olarak “Pakistan makamları tarafından yapılan çok sayıda çalışmanın yanı sıra Pakistanlı yetkililer, iki ayrı eylem planı üzerinde çalıştılar. Kara para aklama ve terörün finanse edilmesi ile ilgili mücadelede, güvenlik sistemlerindeki eksiklikleri gidermek için toplam 34 eylem maddesini tamamladılar.” dedi.

DAHA ÖNCEDEN HABERİNİ VERMİŞTİ!

Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen bir toplantıda FATF başkanı, Pakistan’ın gri listede tuttulduğunu, ancak ülkenin kaydettiği ilerlemelerin doğrulaması için Pakistan’a gerçekleştirilecek bir saha ziyaretinden sonra ülkenin listeden kaldırılabileceğini söylemişti.

Başkan T RajaKumar, bu açıklamalardan bir süre sonra bir FATF ekibinin Pakistan’ı ziyaret ettiğini ve programın uygulanmasından memnun olduğuna dair bir rapor hazırladıklarını söyledi.

“KARARLI ÇABALARIMIZIN KANITI”

Başbakan Shehbaz Sharif ise Twitter’da, “Pakistan’ın FATF gri listesinden çıkması, yıllar boyunca kararlı ve sürekli çabalarımızın bir kanıtıdır.” Dedi.

Pakistan, 2018’de “terörle mücadele finansmanıyla ilgili stratejik eksiklikler” nedeniyle listeye alınmıştı.

Raja, ülke listeden çıkarılmış olmasına rağmen, “yapılması gereken işler var” diyerek, FATF’nin Pakistan’ı mekanizmalarını daha da güçlendirmesi için teşvik ettiğini de sözlerine ekledi.

PAKİSTAN’IN İTİBARI ARTIYOR!

Listeden çıkarılmasıyla Pakistan, esasen itibar artışı elde edecek ve terörün finansmanı konusunda uluslararası toplumdan temiz raporu alarak kendini aklamış olacak.

Ayrıca, listeden çıkarılması Pakistan için doğrudan yabancı yatırım açısından da önemli.

Bunlara ek olarak Pakistan ekonomisi ile ilgili son zamanlarda meydana gelen yaygın sel felaketleri, artan cari hesap açığı, %20’nin üzerindeki enflasyon ve Rupi para biriminin keskin bir şekilde değer kaybetmesinin ülke ekonomisini daha da zayıflattığı düşünülüyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası