Şaşırtan gelişme: ABD ve Rusya Savunma Bakanları telefonda görüştü!

Şaşırtan gelişme: ABD ve Rusya Savunma Bakanları telefonda görüştü!

ABD ve Rusya Savunma Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin başlamasından bu yana iki ülke arasında çok nadir görülen bir üst düzey temas kurarak telefonda konuştu.


ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Rus mevkidaşı Sergei Shoigu’nun bugün, yani Cuma günü konuştuklarını iki ülke yetkilileri de doğruladı. Her iki taraf da görüşmede Ukrayna’daki son durumun tartışıldığını söyledi.

İki isim, 13 Mayıs’taki telefon görüşmesinden bu yana, uzun zamandır ilk kez görüşmüş oldu.

ABD’NİN AÇIKLAMASI

Cuma günkü bahse konu görüşmeden sonra, Pentagon Basın Sekreteri General Pat Ryder, “ABD’nin iletişim hatlarını açık tutmaya istekli olduğunu” ifade etti ve ekledi:

“İki beyefendi mayıstn beri konuşmamıştı. Bu yüzden Bakan Austin, bugünkü görüşmeyi Rus mevkidaşı Bakan Shoigu ile bağlantı kurmak için bir fırsat olarak değerlendirdi”

RUSYA’NIN AÇIKLAMASI

Rusya Savunma Bakanlığı ise, “Ukrayna’daki durum da dahil olmak üzere uluslararası güvenlikle ilgili mevcut sorunların tartışıldığını” açıkladı.

ABD “ATEŞKES ÇAĞRISINDAN” VAZ MI GEÇTİ?

Mayıs ayındaki bir önceki görüşmeden sonra, Austin, mevkidaşını derhal ateşkes çağrısında bulunmaya çağırdığını” aktarmıştı.

Bu kez böyle bir talebi olduğuna yönelik bir açıklama yapmadı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir