Tambela: Burkina Faso’nun yeni başbakanı bir hukukçu ve yazar

Tambela: Burkina Faso’nun yeni başbakanı bir hukukçu ve yazar

Burkina Faso’da kısa süre önce darbeyle (daha önce başka bir darbeyle gelmiş olan) hükümeti devirmişti. Traore, kendi yaptığı açıklamada, “Burkina Faso’nun askeri lideri İbrahim Traore, hukukçu ve yazar Joachim Kyelem de Tambela’yı geçici başbakan olarak atadı” dedi.


Traore, 30 Eylül’de gerçekleşen bir darbeyle iktidarı ele geçirdi ve 14 Ekim’de de resmi olarak Burkina Faso’nun geçici devlet başkanı olarak atandı.

BURKİNA FASO’NUN YENİ BAŞBAKANI BELLİ OLDU

Traore bugün resmen yemin etti ve ardından Temmuz 2024’te yapılması planlanan seçimlere kadar geçişi denetleyecek geçici hükümetin başbakanı olarak hukukçu ve yazar Joachim Kyelem de Tambela’yı atadı.

TAMBELA KİMDİR?

Yeni başbakan, siyaset sahnesinde pek bilinmiyor. Eğitimli bir hukukçu olarak özel bir televizyon kanalında televizyon sunuculuğu yaptı. Üstelik siyaset ve ülkesinin tarihi hakkında kitaplar yazdı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası