Yaşlı lider Komünist Parti kongresinden kovuldu!

Yaşlı lider Komünist Parti kongresinden kovuldu!

Şi Jinping liderliğindeki Çin Komünist Partisi bu kez de kongredeki skandal görüntülerle gündeme geldi. Daha önce Çin’in genişlemesi ve olası Tayvan işgali için verilen sinyallerle gündeme gelen Çin Komünist Partisi bu kez eski lider Hu Jintao’nun kongrenin yapıldığı salondan kovulmasıyla gündeme geldi. Bazı parti üyelerinin boncuk boncuk terlediği bu dakikalarda salondaki hiç kimse eski liderin kovulmasına itiraz edemedi


Çin eski Devlet Başkanı Hu Jintao, kapanış töreninden beklenmedik bir şekilde kovuldu
SALONDAN ZORLA ÇIKARILDI
Çin’in başkenti Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nun ana oditoryumunda düzenlenen ÇKP’nin kapanış töreninde şu anki lider Şi Jinping’in selefi olan 79 yaşındaki Hu Jintao, Şi’nin hemen solunda otururken bir anda yanına gelen görevliler tarafından salondan zorla çıkarıldı.

Şİ JİNPİNG, HİÇ UMURSAMADI!
Eski liderin toplantıdan kovulma anı salondan sızan görüntülere yansıdı. Kameralar yakınlarda oturan yetkililerin endişeli bakışlarını çekerken, eski liderin yanına yaklaşan bir görevli, Hu’yu koltuğundan tutup kaldırmaya çalıştı. Görevlinin ısrarlı bir şekilde çekiştirmesinin ardından ayağa kalkan Hu elini hemen yanındaki Şi’nin dosyasına koydu ve müdahale etmesini bekledi. Şi’nin yaptığı tek şey ise elini kendi dosyasının üzerine koymak oldu.

BONCUK BONCUK TERLEDİ
Hu’nun sol tarafında oturan Çin’in en üst düzey yasa koyucusu Li Zhanshu ise, Hu nihayet ayağa kalktıktan sonra eski başkanın dosyasını görevliye teslim edip daha sonra bir bezle kendi alnındaki teri sildi.

KİMSE SESİNİ ÇIKARAMADI!
Endişeli görünen Hu, görevliler ona eşlik ederken ve bir noktada koltuğuna geri dönüp ayrılmaya direniyor gibi göründü. Dışarı çıkarken Şi ile konuştu ve Şi’nin sağında oturan Başbakan Li Keqiang’ın omzunu dokundu. Ancak ne Şi’den ne de Başbakan Li Keqiang’dan bir karşılık veya destek alamadı. Eski lider salondan bu şekilde çıkarılırken kongredeki parti üyelerinin tepkisiz tavırlarıysa dikkat çekti.

GÖRÜNTÜLER SANSÜRDEN TAKILDI!
Sosyal medya platformlarında geniş çapta paylaşılan görüntüler Çin’in yoğun sansürlü sosyal medya platformlarında kendine yer bulamadı.

Geçen Pazar kongrenin açılış töreni için aynı sahneye çıkarken yardım alan Hu Jintao biraz dengesiz görünmüştü.

Beş yılda bir yapılan kongre, Şi’nin siyasi düşüncesinin parti içindeki rolünü pekiştiren ve parti tüzüğünde yapılan değişikliklerle sona erdi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası