10 Yıl sonra bir ilk! İsrail Savunma Bakanı Türkiye’ye geliyor

10 Yıl sonra bir ilk! İsrail Savunma Bakanı Türkiye’ye geliyor

Türkiye ve İsrail arasında geçtiğimiz yıldan beri devam eden ısınma görüşmeleri karşılıklı turlarla devam ediyor. İki ay önce İsrail’den yapılan açıklamada iki ülkenin savunma iş birliği konusunda ilişkileri yeniden başlatacağını duyurmasının ardından İsrail’den bir adım daha geldi. Açıklamaya göre İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, mevkidaşı Hulusi Akar’la Ankara’da görüşecek.


İsrailli Bakan Benny Gantz, Türkiye’ye geliyor

HULUSİ AKAR İLE GÖRÜŞECEK
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, önümüzdeki Çarşamba günü Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ankara’da bir araya gelecek. Bu ziyaret bir İsrail savunma bakanının on yıl sonra Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret olacak.

İki ay önce, İsrail Savunma Bakanlığı’ndaki Siyasi-Askeri Büro Başkanı Dror Shalom, Türkiye’yi ziyaret ederek iki ülke arasındaki savunma ile ilgili ilişkilerin yeniden başladığını belirtmişti.

HERZOG’UN ZİYARETİ İLİŞKİYE İYİ GELMİŞTİ
Geçtiğimiz yıl Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde bir ısınma başlamış ve bu yılın Mart ayında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog Türkiye’ye bir ziyaret düzenleyerek mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’la Ankara’da bir araya gelerek ikili ilişkilerde vites arttırmıştı.

15 YIL ARADAN SONRA
Herzog’un ziyareti İsrailli üst düzey bir yetkilinin 14 yıl aradan sonra Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyaretti. Bu ziyarete karşılık olarak iki ay sonra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’den bir bakanın İsrail’e 15 yıl aradan sonra ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Bu ziyaret Çvuşoğlu ile mevkidaşı Yair Lapid arasında bir görüşmeyi içeriyordu.

Geçen ay Başbakan Lapid, New York’taki BM Genel Kurulu’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmişti. Lapid cephesinden yapılan açıklamada iki liderin terörle mücadele hakkında konuştukları belirtilirken, Lapid, Erdoğan’a istihbarat konularında İsrail ile işbirliği yaptığı için teşekkür etmişti.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir