Ankara panikletti: İngiltere’nin Afrika Bakanı’nın Mısır ve Libya planları!

Ankara panikletti: İngiltere’nin Afrika Bakanı’nın Mısır ve Libya planları!

İngiltere’nin “Afrika Bakanı” Gillian Keegan, Türkiye’ye yakın Libya hükümeti ile Türkiye’yi Libya’dan atmak isteyen Mısır hükümetini barıştırmaya çalışıyor. İngiltere’nin amacı ise Türkiye ve Mısır’ı masaya oturtmak. Ankara’nın Trablus ile yaptığı doğal gaz anlaşması bazı ülkeleri panikletti.


İngiltere’nin Afrika Bakanı Keegan’ın Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile Çarşamba günü buluşarak, “Kahire ile Türkiye’nin desteklediği ve BM’nin tanıdığı Dibeybe başkanlığındaki hükümet arasında “köprü kurma” önerisini tartıştığı aktarıldı.

İNGİLTERE, LİBYA İLE MISIR ARASINDA KÖPRÜ KURUYOR

Al-Araby Al-Jadeed web sitesine konuşan bir kaynak “İngiltere ve Avrupa ülkelerinde, Doğu Libya’daki askeri güçlere sahip ana partilerin Rusya’ya desteği de dahil olmak üzere faktörlere dayanarak Dibeybe hükümetinin tanınmasını sürdürme konusunda hala bir uzlaşı var.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca uzmanlar, Wagner Paralı Asker Grubu çatısı altındaki Al-Jufra hava üssündeki güçlerin, bölgede oluşacak herhangi bir kaosu fırsata çevirerek Libya’daki Rus rolünü genişletecekleri konusunda uyardı.

TÜRKİYE VE MISIR’I MASAYA İNGİLTERE Mİ OTURTACAK?

Kaynaklar, İngiltere’nin Afrika Bakanı’nın Kahire’deki istişarelerinin, İngiltere’nin Londra’da Mısır ve Türkiye’den temsilcilerin katılımıyla Libya için özel elçileri de içerebilecek genişletilmiş bir toplantı düzenlemeye yönelik düzenlemeler çerçevesinde yapıldığını söyledi.

LİBYA İLE YAPILAN DOĞAL GAZ ANLAŞMASI HERKESİ PANİKLETTİ

Bu toplantını, Mısır’ın 3 Ekim’de Trablus ile Ankara arasında imzalanan ve Türk şirketlerinin doğalgaz aramasına izin veren anlaşmaya yönelik sert tutumunun ardından; Mısır ve Türkiye temsilcilerini aynı masada bir araya getiren ilk resmi toplantı olabilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası