Eski CIA direktörü: ABD, Ukrayna savaşına doğrudan katılabilir

Eski CIA direktörü: ABD, Ukrayna savaşına doğrudan katılabilir

Fransız dergisi L’Express’e konuşan eski CIA direktörü General David Patraeus ABD’nin Rusya’nın olası bir “çok korkunç” eyleminde ABD’nin Ukrayna savaşına doğrudan müdahil olabileceğini öne sürdü. Müdahalenin gönüllü devletlerden oluşan bir koalisyon tarafından yapılabileceğini ifade eden General bunun ABD’nin elindeki “onlarca senaryodan” sadece birisi olduğunu sözlerine ekledi.


Eski CIA direktörü verdiği röportajda Rusya-Ukrayna savaşında ABD’nin rolünü değerlendirdi.

ABD, UKRAYNA SAVAŞINA DOĞRUDAN MÜDAHALE EDEBİLİR
Eski CIA direktörü General David Petraeus, ABD ve gönüllü müttefik kuvvetlerden oluşturulan bir koalisyonun, ABD liderliğindeki NATO askeri ittifakının herhangi bir üyesine tehdit olmadan Rusya’ya karşı devam eden Ukrayna savaşına doğrudan müdahale edebileceğini söyledi.

CEVAP VERMEMİZ GEREKEBİLİR!
Patreus, Fransa’nın haftalık dergisi L’Express’e verdiği röportajda, Rusya Ukrayna’da “çok şok edici ve çok korkunç” olacak bazı eylemlerde bulunursa, “buna ABD ve diğer ulusların bir yanıt vermesi gerekir” dedi. “Şu ya da bu şekilde cevap verebileceklerini” ifade eden General ancak bir NATO gücü olarak değil de ABD liderliğindeki çok uluslu bir güç olarak” bu müdahaleyi yapabileceklerinin altını çizdi.

NATO YERİNE YENİ BİR KOALİSYON!
2010’dan 2011’e kadar Afganistan’daki ABD işgal kuvvetlerini komuta eden Petraeus, Washington’un böyle bir senaryoda gönüllülerden oluşan yeni bir koalisyon oluşturabileceğini ve Rusya’ya karşı bir NATO gücü yerine bunu kullanabileceğini öne sürdü.

Ayrıca NATO’nun askeri ittifakın şartlarına bağlı kalacağını ve sadece üyelerinden birinin saldırıya uğraması durumunda savaşa katılacağını ima etti.

“ABD TÜM RUS KUVVETLERİNİ ORTADAN KALDIRABİLİR”
Bu ayın başlarında Petraeus, Moskova’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanımına başvurması halinde ABD’nin Rusya’nın Karadeniz filosu ile birlikte Ukrayna’daki tüm Rus kuvvetlerini ortadan kaldırabileceğini iddia etmişti.

Emekli generali, verdiği röportajda, Washington’un Rusya’nın herhangi bir nükleer bomba kullanımına tepkisinin “diplomatik, ekonomik ve yasal eylemlerden daha fazlasını” içereceği yineleyerek iddiasını güçlendirmişti.

Petraeus ayrıca, daha önceki sözlerinin, Moskova’nın nükleer silah kullanımına başvurması durumunda Amerika’nın elindeki “birçok seçenekten” yalnızca biri olduğunun altını çizerek, böyle bir hareketi “son derece kötü bir karar” olarak nitelendirdi.

PUTİN’İN İSTEYECEĞİ SON ŞEY!
Ancak üst düzey yetkili, Moskova’nın Ukrayna ihtilafını tırmandırmak ve onu küresel bir savaşa dönüştürmekle ilgilenmediğini vurguladı. Daha geniş bir ihtilafın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şu anda ihtiyaç duyduğu “son şey” olduğunu da sözlerine ekledi.

RUSYA’NIN ELİ KOLU BAĞLI
Kiev güçlerinin büyük karşı saldırıları ve kazanımları hakkında çıkan haberlere işaret eden Petraeus, Rusya’nın cephedeki durumu değiştirmek için yapabileceği hiçbir şey olmadığını ve durumun Moskova’nın aleyhine olduğunu ifade etti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası