Filipinli öğrencilere üniversite sınavında “at gözlüğü” takıldı

Filipinli öğrencilere üniversite sınavında “at gözlüğü” takıldı

Filipinlerde üniversite sınavları sırasında “anti-kopya şapkalar” giyen öğrencilerin görüntüleri gündem oldu. At gözlüğü görevi gören ev yapımı mekanizmaları takan öğrenciler, kopya çekemedi.


Filipinler’de bulunan Legazpi City’deki bir okuldaki öğrencilerden, başkalarının kağıtlarına bakmalarını engelleyecek bir başlık takmaları istendi.

ELLERİNDE NE VARSA KULLANDILAR

Öğrencilerden birçoğu, karton, yumurta kutuları ve diğer geri dönüştürülmüş malzemelerden ev yapımı mekanizmalar oluşturmak zorunda kaldı.

Image

Öğretmenleri ise derslerinde “dürüstlük” sağlamak için “eğlenceli bir yol” aradıklarını açıkladı.

Bicol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde makine mühendisliği profesörü olan Mary Joy Mandane-Ortiz, anti-kopya fikrinin “gerçekten etkili” olduğunu söyledi.

Anti-kopya şapkaları fikri, ekim ayının üçüncü haftasında yüzlerce öğrencinin girdiği son ara sınavlarda uygulandı.

“BU YIL KİMSE KOPYA ÇEKEMEDİ”

Profersör Mandane-Ortiz, ilk isteklerinin öğrencilerin kağıttan “basit” bir tasarım yapmaları olduğunu söyledi.

Bazı mühendislik öğrencisi adayları ise bu gerekliliği yerine getirmek için şapka, kask veya Cadılar Bayramı kostümleri kullandı.

Image

Öğrencilerden birçoğunun testlerini erken bitirdiğini açıklayan profesör, “Bu yıl kimse kopya çekemedi.” diyerek sözlerini tamamladı.

TAYLAND’DAN İLHAM ALDILAR

Filipin’deki okul, birkaç yıl önce Tayland’da kullanıldığı bildirilen bir teknikten ilham aldı.

2013’te, Bangkok’ta bir üniversitenin öğrencilerinin “at gözlüğü benzeri şapkalar” takarak sınav kağıtlarını aldıklarını gösteren bir görüntü viral hale gelmişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası