Somali’de hükümet yetkililerinin yemek yediği oteli teröristler bastı!

Somali’de hükümet yetkililerinin yemek yediği oteli teröristler bastı!

Somali’nin liman kenti Kismayo’da bugün kanlı geçti. Bomba yüklü aracın otelin kapısına çarpmasıyla başlayan dehşet, silahlı teröristlerin bir otele baskın yapması ve insanlara ateş açmasıyla devam etti. Terör saldırıları sonucu sekiz kişi yaşamını yitirdi.


Türkiye’nin en yakın ve kritik müttefiklerinden biri olan Somali’de sular durulmuyor.

EŞ ŞEBAB HÜKÜMET YETKİLİLERİNİN OLDUĞU OTELE SALDIRDI

El Kaide’nin en vahşi ve zengin örgütü olan dış destekli Eş-Şebab, kendisine bağlı teröristlerin Kismayo’da bulunan Tawakal Oteli’ne baskın düzenlediğini açıklayarak saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Somali devlet medyasının bildirdiğine göre, Somali’nin güneyindeki bir eyalet olan Jubaland’dan gelen askerler, saldırıdan sonra teröristlerin kuşatmasını sona erdirerek silahlı adamları öldürdü ve çok sayıda masum insanı kurtardı.

İSMİNİ VERMEYEN DOKTOR: 4’Ü ASKER 8 KİŞİ ÖLDÜ

Kayıplar hakkında resmi bir açıklama yapılmadı, ancak Kismayo Hastanesi’ndeki bir doktor, Associated Press’e dördü güvenlik personeli olan sekiz kişinin öldüğünü söyledi.

Saldırıda en az 41 kişinin yaralandığını söyleyen doktor, bu tür bilgileri açıklama yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuştu.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇ OTELİN KAPISINA ÇARPTI

Gazetecilerin de saldırı mahalline yaklaşması engellendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, ambulansların Kismayo’nun merkezindeki otelin dışından yaralıları topladığı görüldü.

Kismayo, Somali’nin başkenti Mogadişu’dan yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Polis memuru Abshir Omar, telefonla AP’ye yaptığı açıklamada, saldırının bir intihar bombacısının kullandığı otomobilin otelin giriş kapısına çarpması ve ardından patlamasıyla başladığını söyledi. Saldırıda cadde boyunca birkaç küçük işletme de tamamen yıkıldı.

HÜKÜMET YETKİLİLERİ OTELDE YEMEK YİYORDU

Patlama sırasında bazı hükümet yetkilileri otelde öğle yemeği yediklerini söyledi.

Jubaland’da üst düzey bir polis yetkilisi olan Mohamed Nasi Guled, toplamd üç teröristin otelin binasına girdiğini söyledi.

Otel, hükümet yetkilileri için bir buluşma yeri olarak popüler bir nokta olarak biliniyor.

Eş-Şebab’ın Jubaland’ın en büyük şehri ve ticaret başkenti olan Kismayo’yu çevreleyen bölgelerde güçlü bir varlığa sahip olduğuna inanılıyor.

TÜRKİYE’NİN VE SOMALİ’NİN BAŞININ ORTAK BELASI: EŞ ŞEBAB

El Kaide ile bağları olan Eş-Şebab, Afrika Boynuzu’nun Türkiye için kritik olan bu ülkesinde düzenli olarak saldırılar düzenliyor. Grubun saldırılarının çoğu ise şehirlerde hükümet yetkililerinin de sık sık buluştuğu popüler otelleri hedef alıyor.

Eş-Şebab, “yabancı hükümetlerin” kuklası olarak gördüğü Mogadişu merkezli federal hükümete karşı çıkıyor. Ayyrıca Somali’de yabancı birliklerin varlığına da karşı çıkıyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası