ABD ve Birleşik Krallık’ın Afrika’daki Büyükelçiliklerinden tedirgin eden uyarı!

ABD ve Birleşik Krallık’ın Afrika’daki Büyükelçiliklerinden tedirgin eden uyarı!

ABD ve İngiltere, Nijerya’da yaşayan ya da turist olarak Nijerya’da bulunan vatandaşlarını başkent Abuja’da olası bir saldırı konusunda uyardı.


ABD ve İngiltere hükümetleri bugün, Nijerya’da bulunan vatandaşlarını Nijerya’nın federal başkenti Abuja’da diğer olası hedeflerin yanı sıra, özellikle hükümet binalarını, ibadet yerlerini ve okulları hedef alan gerçekleşebilecek bir terör saldırısı konusunda uyardı.

DAEŞ SALDIRILARI

Nijerya, esas olarak kuzeydoğuda uzun zamandır kendini (sözde)İslamcı olarak adlandıran DAEŞ örgütünün oluşturduğu bir isyanla savaşıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında DAEŞ, başkent Abuja’daki bir hapishaneye düzenlenen ve yaklaşık 440 mahkumun serbest bırakıldığı bir baskının ardından saldırının sorumluluğunu üstlenmişti ve isyancıların toplu halde bulundukları yerleşim bölgelerine çıktıklarına dair açıklamalarla korkuları artırmıştı.

YÜKSEK TERÖR RİSKİ

ABD’nin Nijerya Büyükelçiliği, bugün (Pazar) günü yaptığı açıklama ile “Nijerya’da, özellikle Abuja’da terör saldırısına ilişkin riskin yüksek olduğunu” söyledi ve devlet binalarının yanı sıra; alışveriş merkezlerinin, kolluk kuvvetlerine ait tesislerin ve uluslararası kurum kuruluşların da risk altındaki yerler arasında olduğunu belirtti.

Büyükelçilik yaptığı açıklamaya ek olarak Nijerya’daki vatandaşlarına yönelik yaptığı bir uyarıda; “ABD Büyükelçiliği bir sonraki duyuruya kadar Nijerya’da bulunan vatandaşlarına standart verdiği hizmetten az şekilde yalnızca kritik hizmetler sunacak.” Dedi.

ABD NİJERYA İLİŞKİLERİ

Geçtiğimiz aylarda ABD tarafından DAEŞ ile mücadelede Nijerya’ya ciddi yardımların yapılacağı haberini(yukarıda) siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık. Özellikle 2017 yılında gerçekleşen ve 4 ABD askerinin ölümüyle sonuçlanan DAEŞ saldırısının ardından ABD’nin bölgeye ilgisi büyük.

“HER AN HER ŞEYE HAZIRLIKLI OLUN”

Birleşik Krallık hükümeti ise, Nijerya’da bulunan vatandaşlarının “Abuja’da artan terör saldırısı tehdidi” nedeniyle her an her şeye karşı hazırlıklı ve tetikte olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Uyarıda bulunduğu açıklamasında ise Birleşik Krallık; “Saldırılar herhangi bir ayrım gözetmeksizin olabilir, batılı çıkarların yanı sıra turistlerin ziyaret ettiği yerler de saldırılardan etkilenebilir.” dedi.

GERÇEKLEŞECEK SEÇİMLERDE KRİTİK NOKTA

Nijerya’da gerçekleşen saldırıların ve baskınların ardından yayılan ve gün geçtikçe artan bu güvensizlik, önümüzdeki Şubat ayında Başkan Muhammad Buhari’nin yerini alacak yeni bir cumhurbaşkanı seçmek için gerçekleşmesi beklenen seçim için de etkili olacak önemli bir konu.

Yerel kaynaklara göre seçimde sandık başına gidecek olan seçmenler için adayların bu güvenlik sorunu ile ilgili çözüm önerileri ve yapmayı düşündükleri hamleler seçmen açısından önemli.

ABD ve Birleşik Krallık tarafından yapılan bu uyarılar için Nijerya Dışişleri Bakanlığı ise henüz resmi bir açıklama ya da yorum yapmadı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası