Beyaz Saray çok net! “İran’ı ifşa edeceğiz, caydıracağız, yüzleşeceğiz!”

Beyaz Saray çok net! “İran’ı ifşa edeceğiz, caydıracağız, yüzleşeceğiz!”

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, İranlı personelin Rus işgali altındaki Kırım’da Moskova güçlerinin İran yapımı İHA’larla Ukrayna’ya saldırılar düzenlemesine yardım ettiğini söyledi. Sadece tedarik de değil, suçlamalar arasında aynı zamanda araçların eğitimi, kullanımı ve alanda aktif olarak yönetilmesi de söz konusu…


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, “İran askeri personelinin Kırım’da alanda olduğunu ve bu operasyonlarda Rusya’ya yardım ettiğini değerlendiriyoruz.” dedi.

Kirby, Kırım’daki İranlıların eğitimci ve teknik destek çalışanı olduğunu ve Rusların insansız hava araçlarının pilotluğunu yaptığını ve bunun Ukrayna altyapısına önemli zararlar verdiğini söyledi.

“Tahran şimdi doğrudan sahada ve Ukrayna’daki sivilleri ve sivil altyapıyı etkileyen silahların sağlanması yoluyla meşgul” dedi.

ABD, İran’ın Ukrayna halkına karşı bu mühimmat tedarikini ifşa etmek, caydırmak ve yüzleşmek için her yolu deneyecek.” dedi.

Kirby, “Hem Rusya hem de İran silah ticaretine yönelik tüm ABD yaptırımlarını şiddetle uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası