Gerçekleşebilecek bir savaşa karşı enerji stoğu!

Gerçekleşebilecek bir savaşa karşı enerji stoğu!

Tayvan, Çin tehdidi karşısında enerji stoklarını artıracak.


Tayvanlı ekonomi bakan yardımcısı Tseng Wen-Sheng, Çin’in Tayvan’ı Çin egemenliğini kabul etmeye zorlamak için askeri baskısını artırması üzerine, Tayvan’ın, yaşanması muhtemel bir kriz durumunda, adanın direncini artırmak amacıyla enerji stoklarını fazlalaştırmaya çalıştığını söyledi.

TAYVAN’DA ARTAN GERİLİM

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Ağustos ayında Çin’in Tayvan çevresindeki gerçekleştirdiği abluka ve tatbikatlar, adada demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı kontrolü altına almak için güç kullanmaktan çekinmeyen dev komşusu tarafından gerçekleşebilecek bir saldırı olasılığına ilişkin endişeleri daha da artırdı.

Tayvan’ın ekonomi bakan yardımcılarından biri olan Tseng Wen-Sheng, Reuters’e verdiği bir röportajda, Tayvan üzerinde artan gergin küresel ortamda, adanın acil bir durumla karşı karşıya kalması halinde  “dayanıklılığını” güçlendirme çabasının bir parçası olarak, hükümetin doğal gaz ve kömür stoklarını artırdığını söyledi.

TİCARETE BAĞIMLI TAYVAN

Tseng Wen-Sheng, Çin’in, enerjisinin %98’ini ithal eden ve ticarete bağımlı Tayvan’a bir ablukası veya saldırı olasılığı hakkındaki soruları yanıtlayarak, “Bu saldırı ya da abluka gerçekleştiğinde, belirli bir dereceye kadar baskı üstlenebilmemiz gerekiyor.” dedi.

Bakan, Tayvan genelinde yeni depolama tesisleri inşa ederek, bakanlığın mevcut 11 günlük stok seviyesini 2030 yılına kadar doğal gaz stoklarını 20 günden fazla artırmayı planladığını söyledi.

Tseng ayrıca, önümüzdeki yıllarda kömür stoklarının artacağını, ham petrol stoklarının ise 100 günden fazla stok seviyesine ulaşarak artmaya devam edeceğini söyledi. Bu tür bilgileri kamuoyuna açıklamanın “Tayvan’a bir yararı olmayacağını” söylerek konu ile ilgili daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

EGEMENLİK İDDİALARI

Çin, Tayvan’ı kendi toprakları olarak görüyor ve son iki yılda adaya karşı askeri ve siyasi baskıyı artırmış durumda.

Taipei ise, Pekin’in egemenlik iddialarını şiddetle reddediyor ve özgürlüğünü ve demokrasisini savunma sözü veriyor.

“TAYVAN BİR UKRAYNA DEĞİL!”

Tayvanlı yetkililer, Çin’in adaya saldırma tehdidini gerçekleştirmesi durumunda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ve Ukrayna’nın direnişine bakıyor.

Ukrayna’nın uyguladığı savaş taktiklerini inceliyor ve dış dünya ile iletişim kurmak için uyduları kullanmak üzerine araştırmalar yapıyor.

Ancak bununla ilgili geçtiğimiz Eylül ayında Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından Tayvan’ın Ukrayna ile bir olmadığı ve her zaman Çin’in bir parçası olduğu açıklamaları yapılmıştı.

Tüm bunlara ek olarak geçtiğimiz dönemlerde Tayvan’ın mevcut durumu ile ilgili OSINT TURK olarak durum değerlendirmesi ve yorumlarda bulunduğumuz Sığınak adlı podcastimizi dinleyebilirsiniz.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası