Güney-Kuzey Kore arasında şafak gerginliği!

Güney-Kuzey Kore arasında şafak gerginliği!

Önce bu ay başında yaşanan ve Kuzey Kore tarafından “Taktik Nükleer” olarak adlandırılan balistik füze atışı, ardından tam da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın, birliktelik göstergesi olarak Tokyo’da müttefikleri Japonya ve Güney Kore ile üçlü görüşmeler yapacağı günle aynı gün gerçekleşen bu olay Güney-Kuzey Kore gerginliğine bir yenisini daha ekledi..


Eyalet ve yerel basında çıkan haberlere göre, Güney Kore ordusu pazartesi günü şafaktan önce geminin tartışmalı deniz sınırını geçtiğini düşünerek bir Kuzey Kore gemisine uyarı ateşi açtı, ve Kuzey’in karşı bir uyarı ateşi vermesine neden oldu.

Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore’nin Genelkurmay Başkanları, Kuzey Kore ticaret gemisinin Kuzey Sınır Hattı olarak bilinen sınırı saat 3:42’de geçtiğini ancak Güney donanmasının uyarı ateşi açmasının ardından kuzeye doğru çekildiğini söyledi.

Pyongyang’ın Kore Halk Ordusu (KPA), Güney Koreli bir askeri geminin birkaç dakika sonra fiili sınırı 2,5 ila 5 kilometre (1,5 ila 3 mil) “işgal ettiğini” ve KPA’nın ülkenin batı kıyısından 10 uyarı mermisi ateşlediğini iddia etti.

Bir KPA Genelkurmay sözcüsü yaptığı açıklamada “Batı cephesinde kıyı savunma birimleri 10 çoklu roketatarı deniz düşmanı hareketinin tespit edildiği karasularına doğru 5.15’te ateşleyerek düşman savaş gemisini güçlü bir şekilde kovmak için ilk karşı önlemi aldı” dedi.

KPA Genelkurmay Başkanlığı “Topçu ateşi ve hoparlör yayını gibi provokasyonların ardından bir de deniz saldırısı yapan düşmanlara bir kez daha ciddi bir uyarı gönderiliyor.” dedi.

DENİZ SINIRI GÜNEY-KUZEY KORE İLİŞKİLERİ İÇİN HER ZAMAN SORUNLU OLMUŞTUR

Deniz sınırı bir parlama noktası olarak kabul edilir ve yıllar boyunca iki Kore arasında birkaç çatışmanın yeri olmuştur.

Kuzey’in Güney Kore ve Japonya’yı kışkırtan ve Batılı müttefiklerini endişelendiren birkaç füze fırlatma ve topçu ateşi düzenlemesiyle son haftalarda gerginlik arttı.

Seul ve Washington, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un ülkesinin yedinci nükleer testini gerçekleştirmeye yakın olduğunu söylediğinde, Pyongyang askeri tatbikatlarını son zamanlarda önemli ölçüde artırdı.

Bu ayın başlarında, Kuzey Kore kısa menzilli bir balistik füze ateşledi, çok sayıda topçu ateşi düzenledi ve başka bir güç gösterisiyle Güney sınırına yakın savaş uçakları uçurdu.

Pyongyang, tatbikatları “taktik nükleer” tatbikatlar olarak nitelendirdi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası