Hint kökenli fon yöneticisi Rishi Sunak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu!

Hint kökenli fon yöneticisi Rishi Sunak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu!

Liz Truss’ın 44 gün süren başbakanlığının ardından İngiltere yeni başbakanına kavuştu. Milyon Sterlinlik yatırım fonu yöneticisi, eski Hazine Bakanı Rishi Sunak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. 42 yaşındaki genç siyasetçi ülke tarihinin “ilk beyaz olmayan başbakanı” unvanının sahibi oldu.


Rishi Sunak, Muhafazakar Parti içindeki yarışı kazandıktan sonra İngiltere’nin bir sonraki başbakanı oldu.

ÜLEKENİN EN ZENGİN BAŞBAKANLARINDAN BİRİ
Westminster’daki en zengin politikacılardan biri olan Sunak ülkenin ilk beyaz olmayan lideri olacak.

Rishi Sunak, başbakanlığı sadece 44 gün süren Liz Truss’ın yerini alıyor.

“VAROLUŞSAL KRİZ” VURGUSU
Parlamentodaki toplantıda bulunanlara göre, yeni Başbakan, duyurudan kısa bir süre sonra mecliste milletvekillerine “Birleşin ya da ölün” dedi. Sunak, partililere “varoluşsal bir kriz” ile karşı karşıya olduklarını ve milletvekillerinin artık kişilere değil politikaya odaklanması gerektiğini söyledi.

Sunak, on yıllardır yaşanan en sert krizlerden birini yaşayan Britanya’ya liderlik edecek.

FON PATRONU!
Multi milyoner bir fon patronu olan yeni Başbakan’ın, resesyona giden ve artan gıda ve enerji fiyatları ile boğuşan İngiltere’nin mali itibarını kurtarabilmek için güçlü kemer sıkma politikaları uygulaması bekleniyor.

Muhtemelen Salı günü Kral Charles tarafından başbakan olarak atanacak olan Sunak, Westminister’daki Muhafazakar milletvekillerine, siyasi türbülansın borçlanma maliyetlerini vurması ve ipotek oranlarını yükseltmesinin ardından partinin İngiltere’nin ekonomik zorluklarıyla başa çıkması gerektiğini söyledi.

İSYAN BAŞLATMIŞTI
Ayrıca, bu yılın başlarında eski lider Boris Johnson’ın kabinesinden istifa ederek büyük bir isyanı tetiklemesinin ardından ihanetle suçlanan Sunak’ın Muhafazakar Parti’yi bir arada tutmak için çok çalışması gerekecek.

İngiltere’deki günlük ekonomik baskıları anlamayacak kadar zengin olmakla suçlanan Sunak’ın Başbakan seçilmesinin ardından Parti içinden bazı vekiller “Bu kararın bizi bir sonraki seçim için parti olarak batırdığını düşündüklerini” ifade etti.

Sterlin ve İngiliz devlet tahvili fiyatları Sunak’ın kazandığı haberiyle yükseldi ancak kısa süre sonra eski seviyelerine döndü.

Ekonomistler ve yatırımcılar Sunak’ın atanmasını memnuniyetle karşıladılar ancak partinin farklı hiziplerini bir arada tutarken ülkenin mali durumunu ele alıp alamayacağı konusunda kafalar karışık.

RAKİBİNDEN “ÇEŞİTLİLİK” VURGUSU
Sunak’a kaybeden Penny Mordaunt, Sunak’ın seçilmesinin “tarihi bir seçim olduğunu ve partinin çeşitliliğini bir kez daha gösterdiğini” söyledi.

Kıdemli milletvekili Crispin Blunt, Sunak’ın parlamentodaki bir odada milletvekilleriyle görüşmesinin ardından verdiği demeçte, “Parti birlik içinde kalacak, başka bir seçeneğimiz olmadığı için değil. Tüm partiyi bir araya getirme kapasitesini gösterdiği için.”

40 MİLYAR STERLİNLİK AÇIK!
Parti ilk gerçek sınavını ise 31 Ekim’de, Maliye Bakanı Jeremy Hunt kamu maliyesindeki 40 milyar Sterline yükselmesi beklenen büyük açığı kapatmak için bir bütçe sunacağı zaman verecek. Dört ayda bu göreve gelen dördüncü kişi olan Hunt liderlik için Sunak’ı desteklemişti.

SERVETİ 730 MİLYON POUND!
Sunak İngiltere’nin ilk Hindistan kökenli başbakanı olacak.

Başbakan Sunak, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkenin yeniden inşasına yardımcı olmak için sömürge bölgelerinden ülkeye göç eden bir aileden geliyor. Babası doktor annesi eczacı olan Sunak, Oxford Üniversitesi’nde felsefe, ekonomi ve politika okuduktan sonra, Hintli milyarder Narayana Murthy’nin kızı olan Akshata Murthy ile tanıştığı Stanford Üniversitesi’ne gitti. Daha sonra Akshata ile evlenen Sunak’ın eşinden iki kız çocuğu oldu. İngiltere’nin en zengin başbakanlarından biri olan Sunak ve eşinin servetinin 730 milyon Sterlin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası