Johnson çekildi, Sunak yükselişte, Mordaunt ise hala pes etmedi!

Johnson çekildi, Sunak yükselişte, Mordaunt ise hala pes etmedi!

Bakanlarının isyanı sonrası istifa etmek zorunda kalan Johnson, onun ardından gelen ve mali piyasalarda kargaşayı tetikleyen bir ekonomik program başlattıktan sonra istifa eden 6 haftalık Liz Truss sonrası İngiltere’yi kimin yöneteceği tartışmaları saflar biraz netleşse de hala sürüyor…


Rishi Sunak, Boris Johnson’ın Pazar günü yarışmadan çekilmesinin ardından İngiltere’nin bir sonraki başbakanı olmaya hazır görünüyordu ve son oylamayı yapmak için yeterli desteğe sahip olmasına rağmen, ülkenin ve Muhafazakar Parti’nin birliğe ihtiyacı olduğunu fark ettiğini söyledi.

Johnson bir dizi skandal nedeniyle istifa etmek zorunda kaldıktan sonra Eylül ayında yerini alan Liz Truss’un yerine geçmek için gerekli olan 100 milletvekilinin desteğini almaya çalışmak için Karayipler’deki tatilinden eve dönmüştü.

102 milletvekilinin desteğini aldığını ve “Downing Street’e geri dönebileceğini” söyledi, ancak Sunak’ı ya da diğer yarışmacı Penny Mordaunt’u “ulusal çıkarlar için” bir araya gelmeye ikna edemediğini söyledi.

Johnson, Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Sunacak çok şeyim olduğuna inanıyorum ama korkarım bu doğru zaman değil.” dedi.

Eski başbakan, Pazar gününe kadar 60’ın altında Muhafazakar milletvekilinin kamuoyu desteğini alarak, Sunak’ın aldığı yaklaşık 150 onayın yarısının çok altında almıştı.

Johnson’ın açıklaması ezeli rakibi 42 yaşındaki eski maliye bakanı Sunak’ın muhtemelen Pazartesi günü başbakan olmasının önünü açıyor. Onaylanırsa, mali piyasalarda kargaşayı tetikleyen bir ekonomik program başlattıktan sonra istifa etmek zorunda kalan Truss’un yerini alacak.

Kurallara göre, yalnızca bir aday 100 Muhafazakar milletvekilinin desteğini alırsa, Pazartesi günü başbakan olacak.

İki aday barajı geçerse, parti üyeliğinin oylamasına gidecekler ve kazanan, yeni maliye bakanı Jeremy Hunt’ın 31 Ekim’de açıklanacak bir bütçe planında ülkenin maliyesinin durumunu ortaya koymasından sadece birkaç gün önce, Cuma günü açıklanacak.

Bu, Johnson’ın parlamentodaki milletvekillerinin çoğunluğunun değil, parti üyelerinin desteğiyle Downing Street’e döneceği ve partiyi kötü bir şekilde bölünmüş bırakacağı endişelerini artırmıştı. Hunt, Pazar günü geç saatlerde Sunak’a desteğini açıkladı.

Bazı Johnson destekçileri, kendisini birlik adayı olarak sunan Mordaunt’a geçebilir, ancak birçoğu hemen hemen Sunak’a geçti. Mordaunt’un kampanyasına yakın bir kaynak, eski savunma bakanının yarışmaya devam edeceğini söyledi.

Kaynak, “O, Muhafazakar Parti’nin kanatlarını bir arada tutma olasılığı en yüksek olan birleştirici aday.” dedi.

Johnson, 2008’de Londra belediye başkanı olduğundan ve 2016’da Brexit oylamasının yüzü olmaya devam ettiğinden beri İngiliz siyaseti üzerinde büyük bir rol oynadı. Muhafazakar Parti’yi 2019’da ezici bir seçime götürürken, sadece üç yıl sonra bakanlarının isyanı ile görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Sunak, Johnson’ın “yurt içi ve yurt dışında” kamusal yaşama katkıda bulunmaya devam etmesini umduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Sunak destekçisi, asıl tepkisinin rahatlama olduğunu, çünkü Johnson kazansaydı “partinin kendisini parçalayacağını” söyledi.

BORİS JOHNSON DESTEKÇİLERİNİN İHANETİ ÇOK HIZLI OLDU…

Bir başka Muhafazakar milletvekili Lucy Allan, Twitter’da, “Başbakanlık için Boris’i destekledim, ama bence o ülke için doğru olanı yaptı.” dedi.

Diğer Johnson destekçileri hemen gemiden atladı.

Birkaç dakika önce Daily Telegraph web sitesinde Johnson’ı öven bir makale yayınlayan kabine bakanı Nadhim Zahawi, “siyasette bir gün uzun bir zaman” dedi.

“Rishi son derece yetenekli, parlamenter Muhafazakar Parti’de güçlü bir çoğunluğa sahip olacak ve benim tam desteğime ve sadakatime sahip olacak.” dedi.

Daha önce, normalde Johnson’ı destekleyen Muhafazakar milletvekillerinin çoğu, dünyanın dört bir yanında manşetlere yol açan ve alarma geçen aylarca süren kargaşadan sonra ülkenin bir istikrar dönemine ihtiyacı olduğunu söyleyerek desteklerini Sunak’a çevirdi.

Johnson ayrıca, COVID-19 kapanmaları sırasında parlamentoyu Downing Street partileri konusunda yanıltıp yanıltmadığına dair bir ayrıcalıklar komitesi soruşturmasıyla karşı karşıya. Suçlu bulunursa istifaya zorlanabilir veya görevden uzaklaştırılabilir.

Sunak Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bakanınız olarak görev yaptım, ekonomimizi en zor zamanlarda yönlendirmeye yardımcı oldum.” dedi. “Şu anda karşılaştığımız zorluklar daha da büyük. Ancak fırsatlar – doğru seçimi yaparsak – olağanüstü.”

SUNAK SEÇİLDİĞİ TAKTİRDE BİRLEŞİK KRALLIK’IN İLK HİNDİSTAN KÖKENLİ BAŞBAKANI OLACAK

Ailesi, İngiltere’nin eski sömürgelerinden birçok insanın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkenin yeniden inşasına yardım etmek için geldiği 1960’larda, İngiltere’ye göç etti.

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Stanford Üniversitesi’ne gitti ve burada babası dış kaynak devi Infosys LTD’nin kurucusu Hintli milyarder N. R. Narayana Murthy olan eşi Akshata Murthy ile tanıştı.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası