Savaş yanlısı yorumcudan skandal ifadeler: “Ukraynalı çocuklar nehre atılıp boğulmalı”

Savaş yanlısı yorumcudan skandal ifadeler: “Ukraynalı çocuklar nehre atılıp boğulmalı”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali süresince en büyük destekçilerinden biri olan devlet kontrollü Russia Today televizyonunda konuşan savaş yanlısı spiker Ukraynalı çocukların “nehirde boğulmaları” gerektiğini iddia etti. 80’li yıllarda kaleme alınan bir kitaptaki ilgili pasaja cevap veren Rus spikerin skandal sözleri kendi kanalında da tepkiyle karşılandı. Ukrayna Dış İşleri Bakanı ise açıklama üzerine dünya ülkelerine Russia Today’i kapatmaları çağrısında bulundu.


Rus televizyonundaki sunucunun sözleri tepkilere sebep oldu!

“UKRAYNALI ÇOCUKLAR NEHRE ATILIP BOĞULMALI”
Rusya’nın devlet destekli kanalı Russia Today, bir sunucusunun Moskova güçlerini işgalci olarak gören Ukraynalı çocukların boğulması gerektiğini söylemesinin ardından soykırımı kışkırtmakla suçlanıyor.

Geçen hafta yayınlanan programında Anton Krasovsky, Rusya’yı eleştiren çocukların “nehre atılması” gerektiğini söylemişti.

Krasovsky, Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan Rus televizyonunda savaş yanlısı bir yorumcularından biri.

Krasovsky, yayın sırasında Rus bilimkurgu yazarı Sergei Lukyanenko’nun, 1980’lerde Ukrayna’yı ziyaret ettiğinde Ukraynalı çocukların eğer Sovyetler Birliği ülkelerini işgal etmeseydi daha iyi bir hayat yaşayacaklarını söylediklerini anlatan bir pasaja yanıt veriyordu.

KULÜBELERE TIKILIP YAKILMALILAR!
Bu bölüme yanıt olarak Krasovsky, “nehirde boğulmaları gerekirdi” demişti. Alternatif olarak da, “kulübelere tıkılıp yakılabileceklerini” söylemişti.

Konuşmasının devam eden bir bölümünde, Bay Krasovsky, Rus askerlerinin işgal sırasında yaşlı Ukraynalı kadınlara tecavüz ettiği yönündeki haberlere de gülmüştü.

“İĞRENÇ YORUMLAR”
Rus devlet kontrolündeki haber kanalının Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, sunucu Anton Krasovsky’nin “iğrenç yorumları” nedeniyle görevden alındığını söyleyip Russia Today’de (RT) kimsenin Bay Krasovsky’nin görüşlerini paylaşmadığını ifade etti.

UKRAYNA DIŞ İŞLERİ BAKANI DMYTRO KULEBA: “SOYKIRIM KIŞKIRTMASI”
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ise Twitter’da röportajın bir klibine bağlantı vererek, “RT’yi hâlâ yasaklamamış olan hükümetler bu alıntıyı iyi izlemeli” dedi.

Kuleba, “soykırım kışkırtması” olarak nitelendirdiği bu sözlerin sahibini yargılayacaklarını ifade ederken bu sözlerin “ifade özgürlüğü ile ilgisi yok” dedi.
Bakan sözlerinin sonunda yabancı hükümetlere “RT’yi dünya çapında yasaklayın.” çağrısı yaptı.

Görevden uzaklaştırılan sunucu Krasovsky ise özür diledi ve “gerçekten utandığını” söyledi.

SUNUCU: “KENDİMİ KAPTIRDIM, AF DİLİYORUM”
Olayla ilgili düşüncelerini sosyal medyada paylaşan Krasovsky gönderisinde “Eh, oluyor: yayındasın, kendini kaptırıyorsun. Ve bir noktadan sonra duramıyorsun. Buna şaşıran herkesten af ​​diliyorum” dedi.

Krasovsky’nin yayındaki beyanları, olayla ilgili bir rapor hazırlayacak olan Rusya Soruşturma Komitesi tarafından inceleniyor.

Kremlin tarafından yoğun bir şekilde kontrol edilen Rus devlet televizyonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yüksek sesli bir savunucusu konumunda.

Sunucular, Rus savaş suçları raporlarını reddediyor ve birçoğu Başkan Vladimir Putin’i işgali daha da agresif bir yaklaşımla yürütmesi gerektiği konusunda ikna etmeye çalışıyorlar.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası