Tarikat bağlantıları, Japonya’da siyaseti sarsmaya devam ediyor!

Tarikat bağlantıları, Japonya’da siyaseti sarsmaya devam ediyor!

Japon ekonomi bakanı tarikat bağlantıları yüzünden istifa etti!


Japonya’da Ekonomi Bakanı, tarikat olduğu düşünülen bir kilise grubuyla bağlantılı olmasını tam olarak açıklamaması sonrasında, artan eleştirilerin ardından Pazartesi günü istifa etti.

HÜKÜMETTE KAN KAYBI!

Geçen yıl iktidara gelmesinden bu yana Kishida hükümetinden istifa eden ilk kişi olan Daishiro Yamagiwa, eski Başbakan Shinzo Abe’nin Temmuz ayında öldürülmesinin ardından fitili ateşlenen tarikat skandalında, bugüne kadar en yüksek profilli siyasi kayıp oldu.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti milletvekillerinin yaklaşık yarısı ile Birleşme Kilisesi arasındaki bağlantıların ortaya çıkması sonrasında tarikat konusunun Kishida’ya daha fazla zarar vermesi bekleniyor.

EYLEMLERİNDEN PİŞMAN

İtifa eden bakan Yamagiwa daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, eylemlerinden pişman olduğunu ancak yasa dışı hiçbir şey yapmadığını bu sebeple de özür dilemediğini söyledi. Ayrıca milletvekili olarak da parlamentoda kalacağını bildirdi.

Tüm bunlara ek olarak çok fazla kilise toplantısına katılmasının sonucunda örgütün tanınmasını sağladığı için pişman olduğunu da sözlerine ekledi.

YENİ EKONOMİ BAKANI

Başbakan Kishida ise daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, Yamagiwa’nın halefini Salı günü açıklayacağını söyledi.

Kishida, ekonomik teşvik paketinin derlemenin son aşamalarında olduğunu ve beklendiği gibi ay sonuna kadar açıklanacağını herhangi bir aksaklık olmayacağını da sözlerine ekledi.

ABE’YE SUİKAST

Temmuz ayında Abe’nin hayatını kaybettiği suikastın ardından gündeme gelen, 1950’lerde Güney Kore’de kurulan ve toplu düğünleriyle ünlü olan Unification Church, mercek altına alındı.

Abe’nin vurulmasıyla ilgili şüpheli, sosyal medya paylaşımlarına ve haber raporlarına göre, kiliseye karşı kin besliyordu ve tarikatın annesini iflas ettirdiğini iddia etti. Abe’yi de bu tarikatı teşvik etmekle suçladı.

LDP ÜYELERİ VE TARİKAT BAĞLANTILARI

Cinayetten bu yana, kilise ve LDP üyeleri arasındaki derin ve uzun süredir devam eden bağlara dair kanıtlar ortaya çıktı.

LDP, birçok bireysel milletvekilinin kiliseyle bağları olduğunu kabul etti, ancak partiyle örgütsel bir bağlantı olmadığını söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kishida ise konuyla ilgili geçen hafta kiliseye karşı soruşturma emri verdi.

Bu ay bir haber ajansının anketine göre, Kishida’ya verilen destek ilk kez %30’un altına düştü.

MOON TARİKATI

Kilise ise Abe’nin öldürülmesinden bu yana hakarete uğradığını ve üyelerin ölüm tehditleriyle karşı karşıya kaldığını söylüyor.

Moon Tarikatı olarak bilinen tarikatı ifade eden simge.

Birleşme Kilisesi, 1954 yılında komünizm karşıtı ve kendini mesih ilan eden Sun Myung Moon tarafından kuruldu.

Tarikat tarafından gerçekleştirilen ve en bilindik toplantı olan kalabalık düğün törenleri.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası