Yeni başkanın seçim kampanyasına destek veren Hindistanlı gazeteciler ölü bulundu!

Yeni başkanın seçim kampanyasına destek veren Hindistanlı gazeteciler ölü bulundu!

Kenya’nın yeni Başkanı William Ruto’nun kampanyasına destek verdikleri öne sürülen Hindistanlı gazeteciler Zulfikar Ahmad Khan ve Mohamed Zaid Sami Kidwai Kenya’da ölü bulundu. Cinayetin olağan şüphelisi olarak ülkede 20 yıldır faaliyet gösteren ve Başkan William Ruto’nun göreve gelmesiyle kapatılan Özel Hizmetler Birimi (SSU) işaret edildi.


Kenya’da aylardır kayıp olan Hintli gazeteciler ölü bulundu.

CİNAYETLERİN FAİLİ: YENİ BAŞKAN TARAFINDAN KAPATILAN ÖZEL KUVVETLER BİRİMİ
Kenya’nın yeni Başkan’ı William Ruto’nun danışmanı, Kenya’da yaklaşık üç aydır kayıp olan Hint uyruklu iki gazetecinin, Başkan Ruto yönetimi tarafından faaliyetlerine son verilen kötü şöhretli “özel kuvvetler birimi” tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

BAŞKANIN SİYASİ KAMPANYASINA DESTEK VERMİŞLERDİ
Şu anda feshedilmiş Özel Hizmetler Birimi olan SSU’yu kınayan Danışman Denis Itumbi, Balaji Telefilms adlı yapım firmasının eski Operasyonlar Müdürü Zulfikar Ahmad Khan ve arkadaşı Mohamed Zaid Sami Kidwai’nin Başkan William Ruto’nun sosyal medya ekibinin bir parçası olduğunu ve siyasi kampanya boyunca başkana “önemli derecede” yardımcı olduklarını söyledi.

“ORTAK TELEGRAM GRUBUMUZ VARDI”
Açıklamasında “Biz arkadaştık. Bazen ekibimiz zorlandığında ve bir grafiğe ihtiyacımız olduğunda desteklerini isterdim ve o an yaptıkları işi bırakıp yardıma koşardılar. Nadiren sessiz kalan bir Telegram grubumuz bile vardı.Zaid ve Ahmad, arkadaşlarımdı ve bu süreçte ekibimizle bağlantı kuran iyi insanlardı” dedi. Ancak, SSU tarafından işlenilen cinayetlerin nedeni hakkında bilgi vermedi.

“SEYAHAT VE TURİZM DIŞINDA BAŞKA BİR AMACI YOKTU”
48 yaşındaki Zülfikar Ahmad Khan, en son Balaji Telefilms’in Operasyonlar Müdürü olarak çalıştı.Yakın bir arkadaşına göre Bay Khan Balaji Telefilms’den bu yılın başlarında ayrıldı ve yaz aylarında Kenya’ya tatile gittiğinde “işten yeni ayrılmıştı”.Khan’ın yakın arkadaşı onun seyahat ve turizm dışında başka herhangi bir faaliyette bulunmadığını iddia etti.

SON GÖRÜŞME TEMMUZ AYINDAYDI
Khan’ın yakın arkadaşı, Bay Itumbi’nin iddialarını doğrulamak için adli tıp raporlarını bekleyeceklerini söylerken Khan’ın kendileriyle en son 21 Temmuz’da iletişime geçtiğini ve ondan sonra hiçbir haber alamadadıklarını iddia etti. Bu ayın başında, Başkan Ruto, yirmi yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren ve birçok yargısız infaz ve “zorla kaybetme” ile suçlanan Suç Soruşturma Müdürlüğü’ne bağlı Özel Hizmetler Birimi’ni (SSU) dağıtmıştı. SSU’nun dağıtılması, eski Başbakan Raila Odinga’yı mağlup eden sert başkanlık kampanyasını kazanan Bay Ruto yönetiminin ilk büyük adımıydı.

ÖNCE KONTEYNERE KAPATIP SONRA DAĞA KAÇIRDILAR
Bay Itumbi bir Facebook gönderisinde, güvenlik kamerası görüntülerinin Bay Khan ve Bay Kidwai’nin seyahat ettiği aracın Özel Kuvvetler Birimine ait araçlar tarafından durdurulduğunu ve arabanın sürücüsü ile birlikte “kaçırıldıklarını” gösterdiğini iddia etti. Konunun halen araştırıldığını söyleyen Itumbi’ye göre Khan ve Kidwai “Üç gün boyunca bir konteynerde tutuldular ve Kenya’nın başkenti Nairobi yakınlarındaki Aberdare sıradağlarına götürüldüler.” Ancak Özel Hizmetler Birimi’nin neden Bay Khan ve Bay Kidwai’yi hedef aldığı henüz aydınlatılamadı. Arkadaşları, Bay Itumbi’nin iddia ettiği gibi yerel siyasi meselelere karışmadıklarını iddia ediyor.

HİNDİSTAN: “YAKINDAN İZLİYORUZ”
Hindistan Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Hindistan’ın davayı “yakından izlediğini” belirtmesine rağmen, Bay Itumbi’nin iddiaları hakkında henüz yorum yapmadı.

SSU’NUN DOSYASI KABARIK

SSU, Afrika’daki insan hakları grupları tarafından eleştirilmiş ve son yirmi yılda yüzlerce “zorla kaybetme” ile suçlanmıştı. Öldürülen kişiler genellikle Yala nehrinde yüzer halde bulunurdu. İnsan hakları grupları, SSU’nun dağıtılmasının yeterli olmadığını ve Başkan Ruto’nun yüzlerce kayıpla suçlanan birliğin komutanlarını yargılamasını talep etti.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası