Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Kiev’e destek ziyareti!

Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Kiev’e destek ziyareti!

Başlangıçta Almanya’nın Rusya’ya karşı açık bir tavır almamasından dolayı Alman Cumhurbaşkanı’nın Nisan ayındaki ziyaret teklifini reddeden Kiev yönetimi iki ülke arasındaki buzların erimesinin ardından Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’i kabul etti. Ziyaretinde Kuzey Akım 2’den dolayı pişman olduğunu belirten Alman Cumhurbaşkanı Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve siyasi olarak daha fazla destek sözü verdi.


Almanya Cumhurbaşkanı, Kiev’i ziyaret etti

UKRAYNA’YA DAHA FAZLA DESTEK!
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya’nın 24 Şubat’ta ülkeyi işgal etmesinden bu yana ilk kez Kiev’e yaptığı ziyarette Ukrayna’ya, özellikle hava savunma alanında daha fazla destek sözü verdi.

BAŞLANGIÇTA ZİYARET TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ!
Steinmeier başlangıçta Ukrayna’yı Nisan ayında ziyaret etmeyi planlamıştı ancak Kiev, Rusya ile Batı’nın yakınlaşmasına geçmişte verdiği destekten duyduğu huzursuzluk nedeniyle onu karşılamayı reddetmişti. Sürpriz ziyaret Kiev ve Berlin’in aralarındaki anlaşmazlığı düzeltmesinden sonra gerçekleşti.

Kiev’e trenle varan Steinmeier gazetecilere verdiği demeçte, “Ukraynalılara mesajım şudur: ‘Yalnızca yanınızda durmayacağız aynı zamanda Ukrayna’yı ekonomik, siyasi ve askeri olarak desteklemeye de devam edeceğiz” dedi.

Rolü büyük ölçüde törensel olan Cumhurbaşkanı, Almanya’nın son aylarda Ukrayna’nın en büyük hava savunma ekipmanı tedarikçilerinden biri haline geldiğini belirterek, “Şimdi önemli olan Ukraynalıları hava saldırılarından mümkün olduğunca korumaya yardımcı olmamızdır.”dedi.

RUSYA’NIN İŞGALİ “ACIMASIZ VE SALDIRGAN”
Cumhurbaşkanı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini “acımasız ve saldıgan bir savaş” diyerek kınadı ve ziyareti sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile görüşmeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Steinmeier, askeri desteğin yanı sıra, gezisinde elektrik şebekeleri, su boruları ve ısıtma sistemleri gibi tahrip olmuş altyapının kış gelmeden mümkün olan en kısa sürede onarılmasına yardımcı olmaya odaklanacağını söyledi.

KUZEY AKIM 2’DEN DOLAYI PİŞMAN!
Eskiden Sosyal Demokrat Parti’deyken Dışişleri Bakanlığı yapan Steinmeier, Rus gazının Almanya’ya akışını iki katına çıkarmak için tasarlanan ancak Rus işgalinden sonra iptal edilen Kuzey Akım 2 boru hattına geçmişte verdiği destekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, Rusya’yı Batı yönelimli küresel sisteme sabitlemenin bir yolu olarak Rusya’yla daha yakın ekonomik bağları savunan Sosyal Demokrat Parti içindeki bir gruptan geliyor.

UKRAYNA’NIN YENİDEN İNŞA MALİYETİ 750 MİLYAR DOLAR!
Steinmeier’in Kiev’e gelişi, Berlin’deki bir konferansta Ukrayna’yı yeniden inşa etmek için bir ‘Marshall Planı’ zorunlu olduğunun iddia edilmesiyle aynı zamana denk geldi. Marshall Planı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın yeniden inşası için ABD’nin finansmanıyla bulduğu bir çözümdü.

Konferansa katılan Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal yaptığı açıklamada, ülkesini yeniden inşa etmenin tahmini maliyetinin şu ana kadar yaklaşık 750 milyar dolar olduğunu söylemişti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası