Bireysel silahlanmaya karşı sert adım!

Bireysel silahlanmaya karşı sert adım!

Kanada yeni silah satışlarını ve silahların devredilmesini yasakladı.


Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 21 Ekim Cuma günün yürürlüğe giren Kanada’da tabanca satış, satın alma veya transferini yasaklayan düzenlemenin, tabanca ithalatını yasaklayan önceki çalışmalara dayandığını söyledi.

SİLAHLANMAYA KARŞI SERT HAMLE

Kanada hükümeti geçtiğimiz Mayıs ayında, bireysel silahlanmaya karşı şimdiye kadarki en sert adımlardan birisini atarak, tabanca alıp satmayı yasaklayan yasa tasarısını hazırladı.

Yasa tasarısı, geçtiğimiz Cuma günü yürürlüğe girdi. Tasarı, silah satın almayı yasa dışı hale getiriyor. Buna ek olarak yasaya göre, tüfek şarjörlerinin de tek seferde en çok beş mermi alacak şekilde yeniden yapılandırılması gerekiyor.

Yasa mevcut silah ruhsat sahiplerinin ruhsatlarının iptal edilmesi ile ilgili bir madde içermiyor ancak aile içi şiddet suçundan kaydı bulunan vatandaşların silah ruhsatları da yasayla birlikte ellerinden alınarak iptal edilecek.

NOVA SCOTİA BASKINI

Nisan 2020’de Kanada tarihinin en kanlı silahlı baskınında Nova Scotia’da polis kostümü giyen bir saldırgan 22 kişiyi vurarak öldürmüştü.

Olaydan sonraki birkaç gün içerisinde Başbakan Trudeau 1500 çeşit askeri tip silah ve tüfeğin derhal yasaklanması talimatını vermişti.

Yeni yasanın, ülkedeki yasal tabanca sahipliğinin artmasının önüne geçerek mevcut düzeyde sınırlamayı sağlaması bekleniyor.

ABD TEKSAS SALDIRISI

Yasa teklifi ise, bu yılın başlarında ABD’nin Teksas eyaletindeki bir ilkokulda düzenlenen silahlı saldırı sonrasında 19’u çocuk 21 kişinin hayatını kaybetmesi olayı ile birlikte gündeme gelmişti.

ABD tarihinin en kanlı silahlı saldırılarından biri olan olay, ülkede ve dünyada infial yaratmış, saldırı sonrası çeşitli ülkelerde bireysel silahlanma konusu yeniden siyasetin gündemine taşınmıştı.

“SİLAH SAHİBİ OLMANIN NEDENİ YOK”

Yürürlüğe giren yasa ile, ülkenin herhangi bir yerinde tabanca almak, satmak ya da devretmek tamamen yasaklandı.

Başbakan Trudeau “Spor amaçlı ya da avcılık faaliyetleri dışında, Kanada’daki bir kişinin günlük yaşamında silah sahibi olması için hiçbir neden yok.” dedi.

Kanada’da silah sahibi olmak ABD’deki gibi yüceltilmese de, ateşli silah sahibi olmak özellikle kırsal kesimlerde oldukça yaygın. Ülkede ABD’deki silah kullanım yasalarına oranla çok daha sıkı kurallar mevcut ve ABD’ye oranla, yıllık olarak daha az silahlı öldürme ve yaralama vakasına görülüyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası