Darbeci hükümet konser alanını vurdu!

Darbeci hükümet konser alanını vurdu!

Myanmar’da geçtiğimiz yıl cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin ardından askeri hükümetle isyancı gruplar arasında başlayan çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Daha önce okul çağındaki çocuklara yönelik saldırılarla gündeme gelen hükümet bu sefer de isyancı bir grup tarafından düzenlenen konsere saldırdı. Muhalif grup üyeleriyle birlikte konser alanında bulunan onlarca sivil hayatını kaybederken BM ofisi olaydan dolayı “üzüntü” duyduğunu açıkladı.


Myanmar’daki darbeci hükümetle muhalif gruplar arasındaki çatışmalarda siviller de zarar görüyor.

KONSER ALANINA SALDIRI!
Muhaliflerin yaptığı açıklamaya göre Myanmar Hava Kuvvetleri, muhalif bir grup tarafından düzenlenen bir konsere saldırıda bulundu.

Myanmar, geçen yılki darbeden bu yana darbe karşıtı savaşçılar ve darbeci hükümet arasındaki şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

SİVİLLER ASKERİ JETLER TARAFINDAN VURULDU!
Kachin Bağımsızlık Ordusu’nun (KIA) Sözcüsü Albay Naw Bu verdiği demeçte, Pazar günü saat 20:40 civarında, iki Myanmar askeri jetinin KIA tarafından düzenlenen bir törene saldırdığını söyledi.

Yaklaşık 50 kişinin öldüğü saldırıda KIA üyeleri ve siviller de dahil olmak üzere 70 kişi de yaralandı.

Yerel basında çıkan haberlere göre ise, ülkenin kuzeyindeki Hpakant bölgesinde düzenlenen etkinlikte sahne alan şarkıcılar da dahil olmak üzere 60 kadar asker ve sivil öldürüldü.

BM OFİSİ: “ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ”
Myanmar’daki Birleşmiş Milletler Ofisi “Kachin Eyaleti, Hpakant bölgesinde meydana gelen hava saldırılarından derin endişe ve üzüntü duyduğunu” söylerken “İlk raporlar, bombalamadan 100’den fazla sivilin etkilenmiş olabileceğini gösteriyor” dedi.

DARBECİ HÜKÜMET SESSİZ KALDI
Cunta hükümeti saldırıyla ilgili sorulara cevap vermemeyi tercih etti.

Yangon’daki ABD Büyükelçiliği ise “çok sayıda sivilin ölümüyle sonuçlanan Kachin toplantısını hedef alan hava saldırısının raporlarının arasında” olduğunu bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, yaptığı açıklamada saldırıyı “silahlı gruplar tarafından kontrol edilen bölgelerde sivilleri öldüren ve yaralayan ordunun yasa dışı hava saldırılarının bir parçası” olarak nitelendirdi.

On yıllardır orduyla çatışmakta olan KIA, darbeci hükümetin gelişinden sonra da çatışmaya devam etti.

ASKERİ DARBEDEN BERİ SULAR DURULMUYOR!
Myanmar, geçen yılki askeri darbeden bu yana kargaşa içinde ve ülkenin büyük bir kısmı çatışmalarla sarsıldı.

Saldırılarla ilgili haberler, Güneydoğu Asya dışişleri bakanlarının Kasım ayında yapılacak Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) liderleri zirvesi öncesinde Myanmar’ı görüşmek üzere acil durum görüşmeleri düzenlemesinden günler önce geldi.

ASEAN’ın krizi çözmek için ortaya koyduğu çabalar sonuçsuz kalırken birlik artan insan hakları vahşeti nedeniyle hüsrana uğradı.

KÖY OKULUNA SALDIRIDA 11 ÇOCUK HAYATINI KAYBETMİŞTİ!
Eylül ayında, kuzey Sagaing bölgesindeki bir köye düzenlenen askeri saldırıda okul çağındaki 11 çocuk hayatını kaybetmişti.

Yerel bir gözlem grubuna göre, darbeden bu yana ordunun muhaliflere yönelik saldırılarında 2.300’den fazla insan öldürüldü ve 15.000’den fazla kişi tutuklandı.

Cunta, yaklaşık 3.900 sivilin ölümünden darbe karşıtı savaşçıları sorumlu tutuyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir