Eski sömürgecisine Başbakan olan “kola bağımlısı” Rishi Sunak hakkında her şey!

Eski sömürgecisine Başbakan olan “kola bağımlısı” Rishi Sunak hakkında her şey!

Birleşik Krallık ‘ta Liz Truss’ın istifasının ardından çokça çekişmelere ve lobi çalışmalarına tanık olduğumuz yeni liderlik yarışının kazananı, İngiltere’nin ilk renkli başbakanı olması da dahil olmak üzere çokça soru işareti ve merak uyandırıcı detayları ile birlikte Rishi Sunak oldu.


Birleşik Krallık’ın eski maliye bakanı, yeni göreviyle başbakan Rishi Sunak Liz Truss istifası sonrasında en büyük desteği alarak tüm rakiplerini geride bıraktı ve başbakan oldu.

MODERN TARİHTEKİ EN GENÇ İNGİLTERE BAŞBAKANI!

Yeni başbakanı biraz tanımak istersek; Rishi Sunak 42 yaşında ve İngiltere’nin modern tarihteki en genç başbakanı.

İngiltere doğumlu olan Rishi Sunak Hintli bir ailenin çocuğu ve Hindistan kökenli. Ayrıca Rishi Sunak Oxford ve Stanford Üniversiteleri mezunu.

İngiltere’de 2015 genel seçimlerinden bu yana parlamentoda bulunan Rishi Sunak 2020-2022 yılları arasında kabinede Maliye Bakanı(Hazine Şansölyesi) olarak görev aldı.

UZUN ZAMANDIR TARTIŞMALARA KONU OLDU!

Geçtiğimiz dönemlerde başbakanlık yarışında bulunmasından farklı olarak ilginç konularla ve tartışmalarla da gündeme gelen Rishi Sunak yine Hint asıllı olan Akshata Murthy ile evli.

Rishi Sunak ve eşi Akshata Murthy

SUNAK’IN EŞİ KRALİÇE ELIZABETH’DEN DAHA ZENGİN!

Akshata Murthy babası tarafından kurulan “Infosys” isimli özel bir şirkette yüz milyonlarca Sterlin değerinde hisseye sahip.

Bu varlık büyüklük açısından İngiliz haber kaynakları araştırmalarına göre kraliçe Elizabeth’in servetinden bile daha fazla ve Bayan Murthy İngiltere’nin en zengin kadınlarından biri.

NON-DOM STATÜSÜ!

Fakat tüm soruların odak noktasında Bayan Murthy’nin kazancının büyüklüğü değil, bu getirinin İngiltere’de hiçbir şekilde vergilendirilmiyor oluşu vardı. Buna sebep olarak, Bayan Murthy’nin İngiltere’de “Non-Dom” statüsünde biri olması.

Non-Dom statüsü İngilizce “Non-domiciled individual” kelimesinin kısaltması. Bu da daimi ikametgahı, asıl yaşadığı yer Birleşik Krallık dışında bulunan birey anlamına gelmekte.

Non-Dom statüsü Birleşik Krallık ’ta yaşayan kişinin vatandaşlığı ya da uyruğuyla ilgili değil, vergi mükellefliği ile ilgili bir statü.

MİLYONLARCA STERLİN VERGİDEN MUAF!

Non-Dom statüsü sebebiyle de Akshata Murthy, Birleşik Krallık hükümetine yıllık 30.000£ bir ödeme haricinde hiçbir şekilde kazanç vergisi ödemiyor.

Yıllık kazancı göz önüne alındığında vergiye tabii tutulmuş olsa şayet, Birleşik Krallık’a elde ettiği kazancın vergilendirmesi olarak yaklaşık 20.000.000£ ödemesi gereken Bayan Murthy, uzun süren tartışmalara sebep oldu.

Bu gündem sonrasında statüsünü yine de değiştirmeyeceğini belirten Murthy, tartışmaların hararetlenmesine sebep oldu. Ardından ise statü değiştirmeyecek olsa da belirtilen 20.000.000£ ‘i Birleşik Krallık’a gönüllü olarak ödeyeceğini belirtti.

SUNAK’IN EŞİ İLE VLADIMIR PUTIN ARASINDA ORTAK MENFAAT Mİ SÖZ KONUSU?

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş ile ilgili, barış sağlamak amacıyla küresel olarak devam eden uzlaşmacı yaklaşım ve Rusya’ya yapılan bazı yaptırımlar ve ortak tepki uzun süre herkesin gündemini meşgul etti ve hala da meşgul etmeye devam ediyor.

Rusya ile ticaret gerçekleştiren farklı sektördeki firmalar ve devletler savaşı sona erdirmesi için gerek yaptıkları ticaretlere kısıtlama getirdiler, gerek iletişimlerini tamamen sona erdirdiler. Bu sektörlerden biri de “bilişim sektörü.”

Akshata Murthy’nin tartışmaların odağında bulunan Infosys adlı şirketi de bilişim sektöründe hizmet vermekte. Hatta şöyle ki Infosys 35Milyar Sterlin piyasa değeri ile Hindistan’ın en büyük ikinci bilişim şirketi konumunda ve Bayan Murthy’nin hisse oranı %0,91.

Rusya’ya karşı başlatılan yaptırım ve kısıtlamalarla birlikte PwC, KPMG ve Accenture gibi Infosys’e rakip pozisyonda olan şirketlerin Rusya’dan çekilmesine rağmen Bayan Murthy’nin de hissedarı olduğu şirketin Rusya ile faaliyetlerine aralıksız devam etmesi Birleşik Krallık ‘ta çok büyük yankılara sebep oldu. 

Rishi Sunak’ın kayınpederi Narayana Murthy ve Putin

Tüm bu tartışmalar sonrasında Rishi Sunak ise konuyla ilgili olarak yaptırımların kararlaştırıldığı gibi uygulandığını söyleyerek eşini savundu ve ailesinin Vladimir Putin yönetiminden fayda sağladığı suçlamalarını yalanladı.

Şimdi Rishi Sunak’ın başbakan olması akıllara Rusya ile Birleşik Krallık arasında yaşanabilecek gizli ya da açık yakınlaşmalarla ilgili soruları getiriyor.

ESKİ BAŞBAKAN DÖNEMİNDE SUNAK İLE İLGİLİ BİLGİLER MEDYAYA SIZDIRILDI!

Tüm bu vergi konusu ve Rusya ile faaliyetlerin olduğu iddialarının gündeme gelmesi ise Murthy ailesine ait bilgilerin bilinmeyen ve içeriden bir kaynak tarafından sızdırıldığı iddialarına sebep oldu.

Borris Johnson ile Rishi Sunak arasında yaşanan ufak anlaşmazlıklara dikkat çeken bazı yorumcular, Johnson yönetimi zamanında bu bilgilerin Başbakanlık ofisi tarafından sızdırılmış olabileceği yorumlarını yaptılar.

Ayrıca bu durumun bir şirket yetkilisi tarafından ihbar edilmiş olabileceği ihtimali de mevcut. Fakat soruların ortaya çıkmasına sebep olan kaynak hala gizliliğini koruyor.

RISHI SUNAK VE GAFLARI!

Rishi Sunak ailesi, mal varlığı ve zenginliğinin yanı sıra, geçmiş dönemlerde yaptığı gafları ile de oldukça gündeme gelen bir isim.

Öyle ki varlıklı olmasıyla kendinden epey söz ettiren Sunak, hemen her fırsatta fakir olmadığını dile getiriyor ve fakirlerle arkadaşlık kurmadığını söylüyor.

Bir politika dergisi tarafından sızdırılan bir videoda parti üyelerine zengin kasabalara yardım etmek için, yoksul kentsel alanlardan kamuya ait paraları aktarmakla övündüğü görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda lise öğrencileri ile yaptığı bir sohbet sırasında “Ben bir kola bağımlısıyım, tam bir kola müptelasıyım.” dedi ve ardından en sevdiği kola markasını söyledi. Bu açıklamaların ardından okul çağındaki çocuklara zararlı bir içeceği övdüğü için oldukça tepki çekti.

Ayrıca yine geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de yakıt fiyatlarının artması sonrasında sanıldığından daha az varlıklı biri gibi davranmaya çalıştığı öğrenildi. Bir petrol istasyonunda kırmızı bir Kia araca kendisinin yakıt doldurduğu görülen Sunak, sonrasında aracın o istasyonda görevli bir pompacıya ait olduğunu ve bundan utanç duyduğunu söyledi.

Petrol istasyonunda çalışan pompacının aracına yakıt doldururken Rishi Sunak.

YENİ BİR İSTİFA BİRLEŞİK KRALLIK ADINA FACİA OLABİLİR!

Rishi Sunak’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde meydana gelen bu olaylar sonrasında bazı siyasiler Sunak’ın istifa etmesi gerektiğini savunmuşlardı.

Son dönemde başbakanlarının istifa etmesiyle popüler olan Birleşik Krallık yeni bir istifa ile karşılaşması halinde daha da istikrarsızlaşabilir.

“HİNT OĞLU İMPARATORLUĞUN ÜZERİNE DOĞDU!”

Tüm bu konuşulanlardan farklı olarak yeni Başbakan Rishi Sunak’ın Hint asıllı olması da gündem olan detaylardan biri.

Yıllarca Hindistan’ı yöneten ve sömürgesi olarak kullanan Birleşik Krallık şimdi Hindistan kültürüne ve mirasına sahip birisi tarafından yönetilecek ve bu farklı yorumlara sebep oldu.

Rishi Sunak’ın başbakan seçilmesi tüm Rishi yanlısı seçmenlerinin ve destekçilerinin yanı sıra Hindistan’da da çok büyük bir sevinç ile karşılandı ve gündem yarattı.

1947 yılında İngiltere sömürgesinin Hindistan’da sona ermesiyle bağımsızlığına kavuşan Hindistan bu yıl bağımsızlığının 75. Yıl dönümünü kutladı.

Hindistan’da TV kanalları Rishi Sunak’ın başbakan oluşunu “Hint oğlu imparatorluğun üzerine doğdu!” şeklinde açıkladı.

“TAMAMEN İNGİLİZİM FAKAT…”

Rishi Sunak 2020 yılında verdiği bir demeçte “Tamamen İngiliz’im, burası benim evim fakat kültürel mirasım Hintli.” açıklamalarını yapmıştı.

Bu açıklamalar ise Sunak’ın inancını ve Hint kültürünü benimsemekten çekinmediği için Hindistanlılar tarafından gurur ile karşılanmıştı.

Rishi Sunak’ın başbakan olması Hindistan Başbakanı tarafından da tebrik aldı ve Hindistan Başbakanı Sunak’a gönderdiği mesajda “birlikte yakın çalışmayı beklediğini” iletti.

Devam eden süreçte yaşanacakları hep birlikte takip edeceğiz.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası