Etiyopya’nın gözü Güney Afrika’daki barış umudunda!

Etiyopya’nın gözü Güney Afrika’daki barış umudunda!

Afrika Boynuzu’ndaki ülkede iki yıldır devam eden Tigray-Hükümet Güçleri çatışmasına Afrika Birliği liderliğinde Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde gerçekleştirilecek müzakereler yoluyla çözüm aranacak. 25 Ekim’de başlayan görüşmeler 30 Ekim’e kadar sürecek.


İki yıldır çatışan Etiyopya ve Tigraylı İsyancılar arasında başlayan müzakereler 30 Ekim’de sona erecek

GÖRÜŞMELER GÜNEY AFRİKA’DA BAŞLADI
Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı, Etiyopya’nın Tigray kentinde iki yıldır devam eden ihtilafta savaşan tarafların Pretoria’da barış görüşmelerini başlattığını duyurdu.

Başkan Cyril Ramaphosa’nın sözcüsü Vincent Magwenya gazetecilere verdiği demeçte, “Güney Afrika, Tigray bölgesindeki çatışmayı sona erdirmek için barış görüşmelerine ev sahipliği yapıyor” diyen sözcü görüşmeler, “yıkıcı çatışmaya barışçıl ve sürdürülebilir bir çözüm bulmak için toplandı” diye ekledi.

25 Ekim’de başlayan görüşmelerin ve 30 Ekim’de sona ermesi bekleniyor.

MÜZAKERELER AFRİKA BİRLİĞİ LİDERLİĞİNDE YÜRÜTÜLÜYOR
Afrika Birliği (AU) liderliğindeki müzakereler, iki taraf arasındaki çatışmaların tırmanması ve sivillerin iki ateş arasında kalması sonucu uluslararası toplumun alarma geçmesiyle başladı.

Sözcü, Başkan Ramaphosa’nın Afrika Birliği’nden gelen talep üzerine Güney Afrika’nın müzakereye ev sahipliği yapmasını “kabul ettiğini” söyledi.
“BU GÖRÜŞMELER DIŞ POLİTİKAMIZA UYGUN”
“Bu tür görüşmeler, Güney Afrika’nın güvenli ve çatışmasız bir Afrika yaratmak için yürüttüğü dış politika hedefleriyle uyumludur” dedi.

Görüşmeler, Kenya’nın eski lideri Uhuru Kenyatta’nın ve Güney Afrika’nın eski Başkan Yardımcısı Phumzile Mlambo-Ngcuka’nın desteklediği Nijerya’nın eski Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo tarafından kolaylaştırıldı.

TARAFLAR ÜZERİNDEKİ DİPLOMATİK BASKI ARTIYOR
Güney Afrika, “müzakerelerin yapıcı bir şekilde ilerlemesini ve sevgili kardeş ülkemizin tüm insanları için barışa yol açan başarılı bir sonuçla neticelenmesini umuyor” dedi.

Milyonlarca insanı yardıma ihtiyaç duyan ve ABD’nin tahminine göre yarım milyon kadar ölü bırakan savaşı durdurmak için diplomatik baskı artıyor.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası